şükela:  tümü | bugün
10 entry daha
 • filmi pek anlamamış kişilerin mantık hatası diye yorumladığı, ancak mantık hatası olmayan şey. hata değil.
  iddia şu:
  --- spoiler ---

  filmde 7 kişinin ölmesi gerekiyormuş da ölmemiş, 7 günahın her birinin ölmesi gerekiyormuş da ölmemiş. arkadaşlar bunların hepsi sizin kendi çıkarımlarınız. filmde doe böyle bir şey iddia etmedi. aksine kendisinin bir seri katil değil seçilmiş kişi olduğunu söyledi.

  adamın amacı insanların günahları yüzünden ölmesi değil, insanları günahları ile yüzleştirmek. filmin son sahnesinde arabayla giderken de bunu söylüyor doe. sandığınız gibi herkesi öldürmek değil amacı. bu günahları işleyenleri günahlarıyla yüzleştirmek. bundan mills ve somerset'in beraber mills'in evinden yemek yediği sahnede de bahsediliyor.

  baktığınız zaman ortada hiçbir mantık hatası yok:

  oburluk: obez adam. saatlerce yemek yemeye zorlandı ve öldü. midesinde çatlamalar ve iç kanama sebebi ile. günahıyla yüzleşti.

  açgözlülük: avukat. kendi kendini kesti, biçti ve öldü. günahıyla yüzleşti.

  tembellik: oğlancı ve tecavüzcü victor. 1 yıl boyunca yatağa bağlı kaldı. hareket etmedi. bu sırada her türlü işkence maruz kaldı ve ölmekten beter oldu. en son dokunsan ölecek gibiydi ama bunun da öldüğü hakkında kesin bir bilgi yok. önemli olan günahıyla yüzleşmesi. yüzleşti.

  kibir: yüzü paramparça edilerek yatakta bırakıldı. bir eline bir kutu uyku hapı, diğerine telefon bırakıldı. gördüğünüz gibi eğer polisi arasaydı yaşayacaktı ama çirkin bir suratla. katilin amacının öldürmek olmadığını buradan da anlayabilirsiniz. kadın polisi aramadı, uyku haplarını içti ve öldü. günahıyla yüzleşti.

  şehvet: kıyamam buna. en çok acıyı bu çekti bana göre. filmi izleyenler bilir zaten demeye çalıştığımı. günahıyla acı çekerek yüzleşti ve öldü.

  kıskançlık: doe'nin kendisi. mills'in kıskandığı için karısını öldürdü ve mills tarafından öldürüldü. sonuç olarak günahıyla yüzleşti. ayrıca günahının farkında olduğunu da kendi zaten söylemişti.

  öfke: mills'in kendisi. ölmedi. ölmesi de gerekmiyordu. günahıyla yüzleşti ve ömür boyu da yüzleşmeye devam edecek. hapiste, hapisten çıktıktan sonra doe'yu ve kendi yaptığını, karısına olanları hiç unutmadan öfkesiyle beraber yaşayacak.
  --- spoiler ---

  7 günah ve 7 yüzleşme. herhangi bir mantık hatası yok.

  0.
3 entry daha