şükela:  tümü | bugün
6 entry daha
  • miyazaki denildiği zaman akan sular neden durur? bu soruya yanıt olarak sadece spirited away ve princess mononoke'yi referans göstereceklere şiddetle tavsiye ederim totoro komşumuzu.

    her miyazaki filminde olduğu gibi üstünde konuşulacak milyon tane detay barındırır ama aslında sadece mei bile tüm filmi sırtına alıp taşıyabilecek güçtedir. mei karakterinin çizimi, animasyonu ve seslendirilmesi o kadar başarılıdır ki, şu sıralar ekranları işgal eden cgi animasyonların hiç biri "gerçeklik" adına mei'nin yanına yaklaşamaz, eline su dökemez. karakteri yaratmakla kalmamış, ayrıca içine ruh da üflemiştir miyazaki usta. bu işler 3d modellingle, renderingle falan olacak işler değildir, olmaz da zaten.

    herkesin bahsettiği, durakta yağmur altında beklerken gelen "kedi otobüs" sahnesiyle de kısa bir süreliğine nefesimin kesilmesine neden olan animedir ayrıca. buna benzer bir deneyimi spirited away'in sular üstünde giden treninde yaşamıştım. miyazaki'yi gönüllerimizin "toplu taşımadan sorumlu devlet bakanı" ilan ettim gitti. şimdiden durakta beklemeye başladım howl'un yürüyen kalesini*, sefer saatlerini bilen varsa haberdar etsin...
157 entry daha