şükela:  tümü | bugün
33 entry daha
  • yoğun bakım ünitesinde çok az bulunmuşluğum vardır. dünyadaki en kıymetlim, babam orda yatarken. şansımızdan bu konularda çok hassastı orda çalışanlar. içeri dalan kedi falan olmadı çok şükür, hatta içeri girebilmek için biz bile kök söktük hijyen falan diye ki ben çok takdir ettim.

    aynı anda yakınını bekleyen bir hanımı tanıyorduk. tesadüf işte. bir gün dolmuşa binmişiz, yaşlı bir amcanın eli annemin bacağına düştü yanında otururken. adam rahatsız zaten, canının derdinde belli. olayın üstüne çok mahçup olan eşi anlatmıştı hastalığını. adam başka bir hastanede yoğun bakım ünitesindeyken mikrop kapmış yıllar önce. senelerdir şifa aramaktan maddi manevi çökmüş ikisi de. söylenenleri anlamakta, hareket etmekte zorlanan ve gittikçe kötüleyen eşine bakıp onu çok seviyorum derken dolan gözlerini hatırlıyorum. ilk böyle tanışmıştık ve o gün yoğun bakım ünitesi önünde bekleşirken de ordaydı aynı kadın, kocası içerde.

    böyle lakayıt hareketlerin eleştirilmesine karşı çıkan, yok saygı gösterin diyen arkadaşlarımız olmuş. benim gördüğüm ve makul olan o birime bakkal poşetinde kola, ocakbaşı ortamında hazırlanmış yeşillikli bilmemneli yemek getirtmek ordaki pek çok hastanın hayatıyla oynamak demektir.

    eleştirmeyip ne yapacağız. yarasın koçlarıma diyerek teşvik mi edeceğiz. sağlık sektöründe çalışan insanları sever, hallerinden anlarım ama aklı başında yazarların da söylediği gibi üç kişiler, sırayla çıkıp yesinler efendim. ayrıca orası özel hastaneymiş. kol gibi faturaları millete dayarken iyi de bir tane olsun dört duvar arası yok mu yani personelin yemek ihtiyacı için de kullanabileceği. hiç olmadı yemeklerini sigaraya çıktıkları sırada yesinler madem. öyle yayılıp bir de resim çektirmek nedir. sadece yolu yoğun bakıma düşen, morali göçmüş hasta yakını değil herkesin içini burkması gereken manzaradır bu. bana dokunmayan yılancıysanız bile bari teşvik etmeyin. yarın öbürgün kendinizi o arka planda yatan hasta veya yakını olarak bulmayacağınızın garantisi yok çünkü.
135 entry daha