şükela:  tümü | bugün
53 entry daha
  • bazıları sayılmış ama beğendiğim viski mezelerini topluca sayayım: kuruyemişlerden badem ve fındık; erik kurusu ve kara kayısı kurusu; yaş meyvelerden bilhassa elma ve armut, ama ille de hurma pek güzel uyum sağlar çeşitli viskilerle. bazı hafif tatlılar, misal bir tiramisu aynı şekilde mükemmel bir eşleşme sağlayabilir. bazı diğer mus tarzı tatlılar ha keza öyle.

    daha ağır mezelerde ise eşleşme güçleşiyor ama misal tütsülenmiş etler viskiyle oldukça yakışıyor. peynir eşleştirmeleri de denemeye değer teorik olarak, bilhassa sert sarı az yağlı ve az tuzlu peynirler; tatlı peynir çeşitleri, fakat üzerinde çok da ahkam kesebileceğim bir konu değil viski-peynir uyumu. çikolata eşleştirmeleri ise biraz daha kaprisli, meşakkatli bana kalırsa yukarıda saydığım hafif mezelere kıyasla, ama belli viskilerle belli çikolatalara cevaz verilebilir. fakat benim kişisel tercihim olmadığı için çok fazla keşfe çıktığım bir alan değil bu da.

    nelerden viski mezesi olmaz dersek de... tuzlu, yağlı, baharatlı içeriği ile viski uyumu fevkalade güç hale gelir, bu içeriğin artmasıyla da derhal imkansız hale gelir denebilir bir genel kural olarak. tabi şerbetli tatlılar için da aynını düşünüyorum.

    burada yaş meyvelerle jameson, chivas; tiramisuyla jack daniel's; isli etlerle isli viskilerden talisker, lagavulinin uyumu örnek gösterilebilir. kuruyemişler ise neredeyse tüm viskilere yarenlik eder.

    edit: kerameti kendinden menkul uzmanlar(!) viskinin mezesi mi olur diye burun kıvırmışlar! heyhat! bu entry kapsamında viskinin nasıl içileceğini tartışmıyorum açık ki, buz mu atılır, su mu katılır, bunlar viski mezesi konusunun uzağındaki apayrı meseleler. dilersen başka sefere kendi başlığında onları da anlatırız detayıyla. meyve suyu, hele de kola katılmayacağını da burada işlemeyeceğim tabiatıyla (fakat yeri gelmişken irlandalıların jameson'u baya baya guinness'le birlikte bir ondan bir ondan şeklinde içmelerini de mezeler kapsamında özel bir örnek olarak hatırlatmış olalım). velhasıl viski mezeleri meselesi, viskinin yanına meze arayan adamın derdidir. mezesiz içecek olanlar mezesiz içmekte de serbesttirler, benim de çoğu kez yaptığım gibi. fakat viskiye neler meze olur dersen bence aha bunlar olur. bu kadar kasmayın lütfen. burada bilgi paylaşıyoruz, illa bir şeyleri ispat çabasına çevirmek çocukça. take it easy. :)
80 entry daha