şükela:  tümü | bugün soru sor
9 entry daha
  • binaların, taşıyıcı sistemlerinin (betonarme, çelik) üzerine, ankraj demirleri ile bağlanan, çoğunlukla alüminyum sistemlerden oluşan bina kabuğudur. çeşitli versiyonları mevcuttur. alüminyum için; silikon cephe, kapaklı cephe, yarı kapaklı cephe, spider cephe, panel cephe sistemleri ile binaya, statik değerler elverdiği ölçüde sınırsız seçenekle kabuk tasarlama imkanı verir. ayrıca binaların döşemelerinin dışına bağlandığı için, binaya fazladan iç hacmi kazandırır. kazanılan fazladan iç hacmi, m2 fiyatlarına yansıtılır ve yatırım maliyetine olumlu etki yapar.

    mühendislik olarak bilgi ve uygulama yetkinliğine sahip firmalar tarafından yapılmalıdır. aksi halde, rüzgar yüklerine ve sıcaklık farklarına maruz kaldığında sonu felakete gidebilecek sonuçlar oluşturabilir.
    ülkemizde oldukça ilerlemiş bir sektördür. öyle ki; bugun abd/manhattan'da dahi yapılan bir çok giydirme cephe, türk alüminyum uygulama firmaları tarafından yapılmaktadır.

    ekstrüzyon firmaları, uygulama firmaları ve malzemeleri tedarik eden toptancılarla birlikte dev bir sektör olarak ülke ekonomisinde ciddi bir payı vardır.
2 entry daha