şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
8137 entry daha
 • schindler'in listesi'ni izlemeyen, bu listeyi bilmeyen yoktur neredeyse...oscar schindler, bir alman işadamı. bildiğiniz gibi bu iş adamı 1200 civarı yahudiyi ölümden kurtarmıştır. bunu bazen karizmasıyla, bazen savaş sayesinde sıfır maliyetle polonyalılardan devraldığı fabrikalar vasıtasıyla yapmıştır...

  bugün size bir polonyalı hemşireden bahsedicem.

  kalpleri ısıtan gerçek gülüsemenin sahibi olan bu kadının adı irena sendler.

  bu kadın da ikinci dünya savaşını yaşayanlardan. bir hemşire. sosyal yardımlar örgütü üyesi. ilhak edilen ve neredeyse taş üstüne taş kalmamış varşova'nın kenar mahallelerinde tifo salgını başladığında bu kadın bu üyeliği sayesinde özel izin alarak, oraya gitti. elinde çok büyük bir çanta ile. çantanın içinde ilaçlar vardı. tıbbi malzemeler vardı. hastalara şifa dağıttı, günlerce. her gün gettolara girdi çıktı. özellikle küçük yahudi çocuklara yardım etti irena. kendisi koyu bir katolikti. ama bu küçük çocuklara yardım etmesine asla engel değildi.

  hergün büyük çantasıya varşova gettolarına girdi, orda dolaştı irena. ilaçları tıbbi malzemeleri dağıttı çocuklara. dolaşırken yanında köpeği vardı irena'nın. enteresan bir köpekti bu. daha doğrusu enteresan bir şekilde eğitilmişti. bizzat irena tarafından. öyle ki, bu köpek bir nazi askeri görünce, havlamaya başlıyordu. o kadar yüksek sesle havlıyordu ki, kontrol noktalarından minimum kontrolle geçiyordu.

  her sabah varşova gettolarına büyük çantasıyla giriyor, büyük çantasıyla çıkıyordu irena. girerken çantasının içinde ilaçlar oluyor, çıkarken ise küçük çocuklar, bazen de bebekler oluyordu. işgal bölgesinden çıkarken, bebeklerin ağlama sesini, uniformalı askeri gören irena'nın köpeğinin havlamaları bastırıyordu.

  irena bir grup kadınla birlikte 2500 çocuğu bu şekilde işgal bölgesinden çıkarmayı başardı. kurtardığı çocukların isimlerini yazdı irena. birer birer. her gün bir kağıda yazdı isimlerini. sonra bu listeyi bir kavanoza koydu ve evinin bahçesine gömdü.

  irena 1943 yılında gestapo tarafından yakalandı, tutuklandı. ciddi işkencelere maruz kaldı. fakat kurtardığı çocuklar ve aileleriyle ilgili hiçbir isim söylemedi. polonyadaki bir yerel direniş örgütü, alman gardiyanlara rüşvet verdi ve irena'yı tutuklu bulunduğu hapishaneden kaçırdılar. savaş bitene kadar saklandı irena. hakkında ölüm bültenleri çıktı. ama o kurtardığı o çocuklar için çalışmaya devam etti.

  2500 civarı çocuk kurtardı irena. savaş bittiğinde kurtardığı bu çocukların ailelerini bulmaları için çalıştı. bazılarının anne babalarını bulamadı. bu çocukların bakımevlerine yerleşmesi, bazılarının evlatlık verilmesi ve iyi birer eğitim almaları için uğraştı. savaş sırasında 3000 civarı sahte döküman hazırladı.

  1999 yılında kansas unitown lisesi kavanozdaki hayat adlı bir tiyatro oyunu hazırladı. bu tiyatro oyunundan yola çıkılarak irena sendler'ın gözüpek kalbi adında bir sinema filmi yayınladı.

  irena sendler 2007 yılında nobel barış ödülüne aday gösterildi. ama bu ödül başka birine gitti. zira o seneye, al gore'un küresel ısınma slaytları ve üzerine bindiği minik vinci damgasını vurmuştu.

  irena sendler 2008 yılında 98 yaşında iken varşova'da öldü...

  *

  (bkz: #32486359)
29347 entry daha

hesabın var mı? giriş yap