şükela:  tümü | bugün
21 entry daha
 • rus tiyatro oyuncusu ve yönetmen konstantin stanislavski tarafından bulunan, stanislavski sistemi olarak da bilinen, aktörlerin canlandırdıkları rol ile bütünleşmelerine verilen isim.

  en güzel örneklerinden bir kaç tanesi şunlardır;
  marlon brando - the men : bu filmde karizma ağabeyimiz olan marlon brando belden aşağısı felçli olan bir gaziyi canlandırmaktadır. bunun için kendisi çekimlerden önce iki hafta boyunca bir hastahanede terapiye katılmış ve tekerlik sandalyeyi kullanmayı öğrenmiştir. (öğrenmekten kasıt; yıllardır kullanıyormuş gibi tekerlekli sandalyeye hakim olmak.)
  daniel day-lewis - lincoln : film çekimi süresince iletişimde olduğu kişilere ''genelkurmay başkanı'' ya da abraham lincoln'ün baş harfi olan ''a'' mahlası ile mesajlar göndermiş. ayrıca set ekibindeki kişilere çekimler süresince kendisine ''sayın başkan'' olarak hitap etmelerini rica etmiş.
  daniel day-lewis sadece lincoln filminde karakter ile bütünleşmeyi yapmamıştır. gangs of new york filminden önce bir kasaba çıraklık yapmış, yine aynı şekilde my left foot filminin çekimleri sırasında tekerlekli sandalye ile dolaşmıştır. ( bu adam üç tane akademi ödülünü boşa almadı yani. )
  heath ledger - the dark knight : joker karakterini kendisinden önce jack nicholson gibi bir dev canlandırdığından ve rolünün hakkını verebilmek istediğinden hayli çaba sarf etmiştir aramızdan genç yaşta ayrılan ledger. role hazırlandığı dönemlerde çevre ile tüm bağlantısını kesmiş, adeta kendisini soyutlamış ve meditasyon yapmıştır. kendisi londra'da bir otel odasında bir ay boyunca oturup çizgi roman okumuş ve günlük hayattan tamamen soyutlamıştır kendisini. bir ay sonrasında ise karşımıza psikopat ruhlu biri yani the joker çıkmıştır.
28 entry daha
hesabın var mı? giriş yap