şükela:  tümü | bugün soru sor
2 entry daha
  • kurtuluş dizisinde görüldüğü üzere kurtuluş savaşı yıllarında ülke topraklarında bulunan en rahat ve siki taşağına denk isim.

    yunanlılar taarruza geçiyor "dur bakalım n'olcak" modunda, türkler yunanlıların eline veriyor, bizimkisi "nasıl verdiler yunanlıların elllerine hehe" diyor. çanakkale ve trakya ne olacak diye herkes beklerken ilk türkler çanakkale sınırına geliyor, bu da "aga hükümet çanakkale'yi savunun dedi demeki ki trakya'yı savunmayalım" diyerek gayet rahat trakya'yı bize bırakıyor, lord curzon dellenip "lan bari çanakkale'yi savun, türkler sınırı geçerse ateş açın" diye emir verince de "bir enayi ben miyim lan, açmıyorum ateş mateş, çok biliyorsan gel kendin yap" diyerek hükümete bile posta koyuyor, üstüne bir de mudanya ateşkes anlaşmasını imzalıyor.

    zaten dizide kendisini devamlı baloda, partide falan görüyoruz. bir bizim sosyete ile, bir yunanlılarla, bir fransızlarla şarap içip "hacım şu hatun da bayağı taşmış" modunda ipimle kuşağım sikimle taşağım diye dolaşıp arada ingiltere'ye "rahat olun abiler, her şey yolunda" diye mesaj gönderip takılan bir eleman.

    adama soruyorlar "türkler taarruza geçmiş diyor, nedir bu işin aslı astarı?" diye, cevap "yok be oğlum, dedikodu hep bunlar."*

    zannımca savaş bitince "ne işimiz var lan burada artık, hadi toparlanın" diyerek kendi kendine dönmüştür ingiltere'ye.
2 entry daha