şükela:  tümü | bugün soru sor
189 entry daha
 • bir gram insanlığınız kalmamış…

  parası olanların, zengin olanların, sizin dışınızdaki herkesin kötü niyetli olduğunu, her şeyi para için yaptığını düşünüyorsunuz, hayatınızdaki her şeyi menfaat üzerine inşa etmişsiniz. herkesi kendiniz gibi biliyorsunuz.

  kolunu kaybeden birini tanıyorum.

  kolunu kaybettiği için ona madalya verdiler.

  hiç konuşmadı, kimseye anlatmadı ne olduğunu. vatan saolsun dedi. dirsekten 2-3 santimden sonrası yoktu. protez taktılar.

  nişanlısı vardı ayrıldı. işi vardı çıkardılar. gazi olduğu için birileri acıdı iş verdi.

  bişey demedi. beni arardı arada konuşurduk. dertleşirdik. abisi daha çok arardı beni haber verirdi. uzun zamandır görüşmüyorduk.

  birgün abisi aradı. "abi bizim oğlana biri araba almış dedi. alsak bişey olur mu sakat bir durum olur mu" dedi.

  nasıl dedim, ya ne arabası ne diyorsun sen?

  "abi bu bizim mal, bir kıza aşık oldu, onu etkilemek için buluşmaya benim arabayla gitmeye kalktıydı. almış benim şahini gitmiş, arada yapıyordu bir şey demiyordum ama bu sefer trafiğe çıkmış neyse, kızı almış gezerlerken kavşakta duramamış gitmiş son model bir mercedese vurmuş. bizimki %100 suçlu mercedesi de mahvetmiş sıfır mercedes. 34 plakalı, iş için gelmiş adam. neyse kaskoda yok tabi, herif bağırmış falan, protez kolu da görünce daha da bağırmış çağırmış, bayağı bir küfretmiş bizimkine.

  sakat makat dinlememiş. kız da var yanında tabi, duymuş herifin saydırmalarını, bizimki bir şey diyememiş. neyse polisleri çağırmışlar o sırada beni de aradılar ben de koşa koşa gittim.

  herif bağırıyor falan, benim arabamı kim ödeyecek diye. polislerden biri herife söyledi "beyefendi bu adam gazi, madalyası var, elini orda kaybetti fazla bağırmayın diye".

  herif sustu. şikayetçi değilim dedi bastı gitti.

  bizimki çok kötü oldu ama. herife de bişey diyemedi.

  3 hafta geçti biz olayı unuttuyduk, oto bayinden geldiler eve. dediler sizin adınıza bize ödeme yapıldı. evraklar için gelmeniz lazım. gittik. herifin biri benim birader adına ödeme yapmış komple bir araba için. böyle engelli için falan özel plakalı olsun demiş. adamlar isimde vermiyorlar, ama bu mercedesteki herif çünkü bir zarf verdiler içinde;

  "kopan kolunun değil, vakarının bedelidir. kabul et ki, kefaretimi ödeyeyim"

  yazıyor

  bizim oğlan ne diyor dedim;

  "ne desin abi, olmayan koluna bakıyor"

  her gördüğünüz zengini kendiniz gibi vicdansız, acımasız zannetmeyin.
164 entry daha