şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: billy milligan)

  (bkz: çoklu kişilik bozukluğu)

  (bkz: dissociative identity disorder)

  çoklu kişilik bozukluğu hastalığına sahip olan ve kişilik oluşturmada 24 farklı kişi ile bir rekora imza atan insandır.

  tek bir bedeni, farklı zaman dilimlerinde tam 24 ayrı karakter-kişilik kullanır. her biri diğerinin varlığından haberdardır ama diğerinin yaptıklarını ve yaşadıklarını hatırlamaz.

  çoklu kişilik bozukluğu hastalığına sahip bireyler, genelde çocukluklarında yaşadıkları ağır bir travma sonrası, savunma mekanizmaları ile o olayları kendilerinin değil de bir başkasının yaşadığına inandırmak isterken, o olaydan soyutlanmaya çalışırken, bir başka kimlik yaratırlar. kendi ismi karakteri kişiliği ve hayatı olan bir başka kimlik... o kimliğin kendi bedenlerindeki varlığından haberdar olsalar da, beden o karakterde iken yaşananları hatırlamazlar.

  1955 doğumlu olan william stanley milligan da, 8 yaşında cinsel istismara uğramıştır. bu travmadan kurtulmaya çalışırken de, hayatı boyunca milliyetleri, cinsiyetleri ve yaşları birbirinden farklı tam 24 ayrı kişilik oluşturmuştur. önceleri hafıza kaybı yaşadığı düşünülürken, daha sonrasında hiç kendi karakteri ile bağdaşmayan tutum ve tavırlar sergilemesi nedeni ile sorgulanmaya, yaptığını hiç hatırlamadığı hareketlerden suçlanmaya başlamıştır.

  1977 yılında ohio'da, tecavüz ve silahlı soygun suçlarından tutuklanmıştır. ilk aşamada, polisler, nasıl ve ne şekilde tutuklandığını bilmeyen william milligan'ın rol yaptığını ya da hafıza kaybı sorunu olduğunu düşünmüşlerdir. daha sonraları doktorların muayeneleri ve terapileri sonrasında, teker teker tüm kişiliklerle-karakterlerle tanışılmıştır. dava sürecinde, saldırıya uğrayan kadınlardan biri, kendisine saldıranın william milligan olduğunu, ancak onun alman aksanına sahip olduğunu söyler. olayı sorgulayan polis ise ne olduğunu anlayamadığını, farklı zamanlarda sanki farklı insanlarla konuştuğunu hissettiğini söylemiştir. tanıklar, her seferinde farklı tarzda konuşan, farklı dilde konuşan, ya da farklı aksanla konuşan, farklı yeteneklere sahip, farklı oturan yürüyen davranan kişiler gördüklerini söylemişlerdir.

  dava süresince, milligan'ın harika bir aktör olduğunu savunanlar olsa da, dava sonucunda, ilk defa bir kişi bu hastalıktan dolayı suçsuz bulunmuştur. hırsızlık ve tecavüz suçlarını işleyen william milligan olduğu kanıtlanmış, ancak bu suçlardan sorumlu tutulmamıştır.

  asıl karakter william milligan iken, hırsılık yapan kişi yugoslav olan ragen, kadınlara saldıran kişi ise 19 yaşındaki lezbiyen adalana'ydı. asıl karakter olan william ile diğer karakterler ise bu ikisinin yaptıklarından haberdar değillerdi. bu olaylara ait en küçük bir anıları yoktu.

  dava sonrası, milligan uzun süre tedavi edilmeye çalışılmıştır. sahip olduğu kişilikleri tek bir kişide toplamaya çalışırlarken, doktorlar farkederler ki, milligan bunu çoktan yapmıştır ve öğretmeni yaratmıştır : the teacher.

  the teacher, tüm kişiliklerin toplandığı karakterdir. ancak hayatının çok az zaman diliminde, the teacher tek başına varlık gösterebilmiştir. tedavilere rağmen diğer kişilikler sürekli olarak ortaya çıkmaya devam etmiştir.

  çok ilginç bir hastalık ve çok ilginç ve zor olan bir hayat...

  ve bu hayat 12 aralık 2014 tarihinde sona ermiştir.
24 entry daha

hesabın var mı? giriş yap