şükela:  tümü | bugün
91 entry daha
 • cidden çok kötü filmlerin önerildiği başlık. çoğunu öğrenci izlese hiçbir şey çıkaramayacak, üzerine bir sohbet de yapılamayacak. çoğu ana akım filmi ve güzel şeyler anlatmalarına rağmen ana akım filmi oldukları için çocuklar net bir şey çıkaramayacaklar.

  ırkçılık nedir, ne değildir, neden kötüdür hakkında bir ders vermek istiyorsak: (bkz: american history x)
  tecavüz nedir ve neden kötüdür, seks ile tecavüz arasındaki fark nedir diye bir ders vermek istiyorsak: (bkz: irreversible)
  sinema nedir? sinema aşkını tanımlamak istiyorum, izlerken eğlensinler diyorsanız: (bkz: cinema paradiso)
  hayat şartları ve çalışmak adlı sert bir ders vermek istiyorsanız: (bkz: metro manila)
  faşizm nedir? tek dünya devleti? devletin şu anda tam olarak ne yaptığını anlatmak istiyorsanız: (bkz: nineteen eighty-four)
  savaş neden kötüdür? savaşın bize yararı ne? doğa ve savaşın iç içe olduğu bu film ile net bir ders verebilirsiniz: (bkz: the thin red line)
  gene savaş ile ilgili bir ders vermek isterseniz ama biraz sert olsun derseniz -özellikle ilkokul- şunu izletin bir sarsılsınlar: (bkz: turtles can fly)
  büyümek ve yaşam ile alakalı bir ders vermek istiyorsanız, bakın çocuklar hayat değişiyor demek istiyorsanız: (bkz: boyhood)
  silah kullanmanın bize yararı ne? şiddetin temelleri nedir öğrenmek ve öğretmek istiyorsanız: (bkz: bowling for columbine)
  arap dünyasında kadın bakış açısı hakkında ders vermek istiyorsanız -okulunuz müsada ederse- ufak bir kızın hikayesi olan: (bkz: wadjda)
  evet, çoğu kişinin dediğine katılıyor ve umut, sevinç ve azim için tabii ki: (bkz: the pursuit of happynes)
  dünya tarihi hakkında bir ders vermek istiyorsanız ama çabuk olsun diyorsanız: (bkz: history of the world in two hours)
  çocuklara kimseyi dışlamamalarını öğretmek, herkesi her şeyi sevmelerini öğretmek istiyorsanız: (bkz: the elephant man)
  ön yargı ve çocuk tacizi hakkında bir ders vermek istiyorsanız: (bkz: jagten)

  daha böyle bir sürü film sayarım. çoğu etkileyici, mesajı net ve öğrenci izlediği zaman hem anlayacağı hem de sarsılabileceği filmlerdir. ekşi sözlük yazarlarına da öneririm açıkçası. birazcık ince filmler izleyin arkadaşlar. mesela;

  dünya savaşı sırasında(mussolini) insanlar bu durumdalardı demek için: (bkz: ladri di biciclette)
  türkiye'de bir ara durum böyleydi demek için: (bkz: susuz yaz)
  tabii ki izlettirmeye cesaret edilemez ama lezbiyenlik ve bedeni tanımak adlı bu şaheser izlettirilebilir, önerilebilir: (bkz: la vie d'adèle)
  kesinlikle din ve dürtülerimizle alakalı bir ders vermek istiyorsanız: (bkz: takva)
  gerçek bir hikaye izlettirmek istiyorsanız, umut ve azim nediri tam anlamıyla anlatmak istiyorsanız: (bkz: 127 hours)
  hapishane temalı bir film diyorsanız ve insanlara mevki(rütbe) verildiği zaman neler olabileceğini göstermek istiyorsanız: (bkz: das experiment)
  gene okul izin verirse izlettirmenizi öneririm, çocuklar neye uğradıklarına şaşıracaklardır. cahillik tehlikeli şey arkadaşlar: (bkz: compliance)
  çocuklara biraz acıma duygusu, insanlara daha samimi bakabilme şansı tanımak istiyorsanız: (bkz: the green mile)

  neyse bu kadar yeter. bu filmlerin kimisi ana akım filmidir kimisi de bağımsız ya da eski filmdir. hepsinin öğrenciler üzerinde net bir etki bırakacağına eminim. mesela wadjda'yı izleyen kız çocuklar, liseli olsun üniversiteli olsun çok şaşıracaktır. jagten'ı izleyen öğrenciler çocuk tacizinin ne kadar da önemli bir konu olduğunu göreceklerdir. ve de hepsini izledikten sonra üzerinde çocuklarla uzun uzun konuşabilirsiniz. forest gump izletmek yerine the pursuit of happyness izletin ki öğrenciler bi şok olsunlar.

  hadi, çavbella.
417 entry daha