şükela:  tümü | bugün soru sor
9 entry daha
 • sonax'tan 1 yıllık nano koruma işlemi için 425 lira fiyat aldıktan sonra "neymiş lan bu amk?" dedim ve yerli yabancı forumlara bakınmaya başladım. olayın manyağı olmuş insanlar var ve forumlarda ciddi bilgi paylaşımları mevcut. özetle boya koruma işlemi 4 aşamada yapılıyor:

  1- boya yüzeyinin temizlenmesi, koruma işlemine hazırlanması.
  2- boyada oluşan çiziklerin giderilmesi.
  3- parlatma (cilalama) işleminin yapılması.
  4- cilanan yüzeyin koruyucu katman içine alınması.

  bu bilgilere haiz olduktan sonra kısmen kılcal çiziklere sahip olan aracıma uygulamayı kendim yapmaya karar verdim ve yukarıda belirttiğim aşama sırasına göre şu ürünleri satın aldım:

  1- riwax clay cloth. (boya yüzeyinde zamanla biriken ağır metallerin, pisliklerin, eski cila kalıntılarının temizlenmesi için üretilmiş kendinden killi bez. fiyatı standart killere göre pahalı ancak 50-60 uygulama kadar bir ömrü var. yani amatör kullanım için sınırsız kullanım) 100 tl.
  2- riwax rx 20. (clay cloth'un boya yüzeyinde daha kolay hareket etmesi için) 25 tl.
  3- meguiars swirl remover. (kılcal çiziklerin ve harelenmelerin giderilmesi için) 30 tl.
  4- autoglym super resin polish. (cilalama için) 35 tl
  5- menzerna pp ultra. (son uygulama koruyucu wax) 35 tl.
  6- meguiars uygulama pedi (cilala parlat. karate kid stayla) 20 tl
  7- 6, 7 adet mikrofiber bez. (cila artıklarının alınması için) 15 tl
  8- chemical guys yıkama süngeri (aracı doğru düzgün yıkamak için) 30 tl
  9- chemical guys yıkama şampuanı 20 tl.
  10- iki adet kova. 10 tl
  toplam: 320 tl

  aslında bir de polisaj makinem olsa iyi olurdu, ancak polisaj makinasını kullanabileceğim yer sıkıntım olduğu için aldığım ürünlerin tamamının elle uygulanabilir olmasına dikkat ettim.

  uygulama aşaması:

  aracı iki kova tekniğiyle basınçlı suyla yıkadım. kapalı otoparka aracı çektikten sonra riwax clay cloth'la yüzey temizliğini tamamlamam yaklaşık 30 dakika aldı. meguiars swirl remover uygulaması en zor kısımdı. yaklaşık 2 saat içerisinde harelenmelerin tamamı gitti. 2 kat autoglym super resin polish uyguladıktan sonra wax uyguladım. bu da yaklaşık 1,5 saat sürdü.

  uygulamanın tamamını elle yaptım ve 4 saatte iş bitti. daha geniş bir çalışma zamanı olsaydı eminim uygulama daha başarılı olurdu ancak araç şu haliyle bile gerçekten parıl parıl parlıyor ve yüzey neredeyse hiç su tutmuyor. bundan sonraki uygulamayı 6 ay sonra yaparım ve bu iş böyle devam eder. bundan sonra cebimden para da çıkmayacak çünkü aldığım ürünleri bana nereden baksan 6 uygulama daha yeter. belki bir kaç uygulamadan sonra nano teknoloji ürünlere de geçiş yapabilirim.

  sonuç: eğer zamanınız, "kendin yap" işlere yatkınlığınız ve en önemlisi ilginiz var ise, bu işe hobi gözüyle bakabiliyorsanız ucuza yapabileceğiniz bir iş.
4 entry daha