şükela:  tümü | bugün
58 entry daha
 • kitabın kartviziti ya da tapusudur; kitap ile kitap sahibi arasındaki bir bağdır. kitap sahibini tanıtır, onu yüceltir ve kitabı ödünç alan kişiyi geri getirmesi konusunda uyarır. (ben kendisinin en çok bu özelliğini sevdim, bugüne kadar verdiğim bir tane kitabı bile geri alamamış biri olarak, kitap değiş-tokuşunu çoktan bıraktım. hediye etmeye daha yatkınım artık.) (bkz: kitaplıktan ödünç kitap vermemek)

  açıkçası kitap sever biri olarak, exlibris ile çok geç tanıştığımı düşünüyorum. bir exlibris sitesiyle bir arkadaşım vasıtasıyla tanıştım ve kişiye özel tasarımlara bayıldım. kendime yaptırdığım gibi, hediyelik olarak düşününce de çok hoşuma gitti.

  tasarımcı burçin demir’e birkaç soru sorarak hakkında biraz daha detaylı bilgi almak istedim. kendisi bana bir yazı yolladı. özellikle yazının sonunda aktardığı ayete benzer beddua, o tarihler için bile oldukça tuhaf ve eğlenceli (2. paragraf):

  “önceleri sadece kilisenin ve prenslerin ellerinde bulunan çok değerli el yazması kitaplar, matbaanın icadıyla alt düzeydeki soyluların ve eğitim görmüş burjuva sınıfının da eline geçmeye başlamıştır. böylece tek sayı olma durumunu kaybeden bu kitapların, hırsızlıktan ve değiştirmelerdeki kaybolmalardan korunması için özel bir mülkiyet işareti gerekliliği doğmuştur. bu işaretler kitap sahibini simgeleyen çizimler olup, zamanla övünç kaynağı olmaya da başlamıştır. ekslibrisin doğuşunu bu ilişki içinde görebiliriz. büyük kitap koleksiyonlarına sahip ortaçağ manastırlarındaki kitaplarda da bu tür semboller kullanılmış, hatta ödünç verilen kitaplara özen gösterilmesi için ricalarda bulunulmuş, kaybolursa verilecek cezalar ve tehditler yazılmıştır.

  barselona'daki san pedro manastırı kütüphanesi'ndeki 19. yüzyıldan kalma bir el yazması kitapdaki uyarı: "kim ki bir kitabı sahibinden çalar; ödünç alır ve geri vermez, kitap elinde yılan olsun. her yanına inme insin, tüm uzuvları işe yaramaz olsun. acılar içinde kıvransın. merhamet dilemek için yalvarır olsun. acıları yoklukta şarkı söyleyene değin dinmesin. ölmeyen yılana karşın, kitap kurtları kemirsin bağırsaklarını. son cezasına giderken, cehennemin alevleri yutsun onu." (manguel, 2001, s. 284)”

  ben kitaplarimicin’in tasarımını ve bizlere, bitmez taleplerimize yaklaşımını çok sevdim, 2011 yılında rauf denktaş ve kıbrıs temalı uluslararası exlibris yarışmasını kazanan tasarımcı ve siteye bir şans vermek isterseniz, linkler şu şekilde:

  http://www.kitaplarimicin.com/

  https://www.facebook.com/kitaplarimicin

  https://instagram.com/kitaplarimicin/

  kaynak:http://www.aed.org.tr/content.aspx?id=8
13 entry daha