şükela:  tümü | bugün soru sor
24 entry daha
 • bu işi yapan biri olarak aşağıdaki bilgilerin aydınlatıcı olacağını, insanların "neden cruise seyahati yapmalıyım?" sorusuna da çeşitli yönlerden cevap bulabileceğiniı düşünüyorum.

  bavul açma-kapama gibi bir dert olmaz : misafir gemide bavulu bir kere açar, odaya yerleştirir ve son güne kadar bir daha toplamaz. aynı turu kara yoluyla yapacak olsanız her şehir ve otel değişikliğinizde valiz toplama-yerleştirme derdiniz olur. ayrıca gemide bavullar limandaki çıkacağınız kapıda hazır olarak bekler. bir gece önceden kapıya konur ise, gerisini gemi personeli organize eder.

  yol yorgunluğunu ortadan kaldırır : gemi seyahatinin en önemli avantajı yol yorgunluğunun olmamasıdır. gemi; misafir konforlu kabininde uyurken yolculuk edeceğinden, odada dinlenip, sabah limanda güzel bir kahvaltıyla güne başlayabilir. gün boyu gezip, eğlenip gemiye geldiğinde hareket saatinde tekrar yol alır ve ertesi gün yeni bir limanda uyanır. üstelik kara turlarında 1 haftada en fazla 3-4 ülke görülebiliyor iken, hiçbir yol yorgunluğu olmadan gemi turlarında 5-6 ülke görmek mümkün. kısıtlı zamanda oluyor evet ama her yerden biraz bal çalmak gibi düşünebilirsiniz. bir şehri tam anlamıyla yaşamak elbette gecesiyle gündüzüyle orada olmak hatta mümkünse oralı birinin evinde konaklamak ile mümkündür elbette. fakat götünün keyfine son derece düşkün olanlar için harika bir fırsattır. şöyle de düşünebilirsiniz; bir kaç ülkeyi tadımlık görürsünüz. en hoşunuza gideni daha sonra daha detaylı gezebilirsiniz.

  yeme - içme

  yeme-içme yurt dışında büyük problemdir türk insanı için. hem maliyetlidir hem de damak zevkimize uygun olmama endişesi yaşanmaktadır. tüm gemiler tam pansiyon çalışmaktadır ve dünya mutfağından çok lezzetli seçenekler bulunmaktadır. yani sabah, öğle ve akşam yemekleri giderken ödediğiniz fiyata dahildir. yemek sırasında verilen su dışındaki tüm içecekler extra ücretlidir. ama bu çok ciddi bir ücret değildir. taksimde duman altı taşak kokulu bir barda içtiğiniz biraya 15 tl veriyorken, şık gemilerde deniz manzarası ve hoş müzikler eşliğinde içtiğiniz bir biraya vereceğiniz para 15 tlden yüksek olmayacaktır.

  eğlence, aktivite

  gemileri 5 yıldızlı antalya otelleri gibi düşünebilirsiniz. hatta çok daha fazlasını sunabilir gemisine göre.. hepsinde animasyon vardır ve otellerdeki animasyonlardan çok daha profesyonel ekiplerle çalışılmaktadır. tiyatro, casino, spa, mağazalar, buz pateni, havuz, mini golf, basketbol sahasından türlü türlü bir çok aktivite ve ihtiyaç karşılama noktaları bulunmaktadır gemilerde. güzel bir amerikan ya da italyan gemisi ile seyahate katılıp da pişman olan bir kişi görmedim şimdiye kadar. bu seyahatlerden dönenler büyülenmiş bir şekilde gözlerinin içi parlayarak anlatırlar tatil anılarını..

  gemi seyahati güvenli midir ?

  gemilerde yolculuk boyunca, güvenlik için her türlü donanım mevcuttur. en son teknolojiye sahip günümüz gemileri uluslararası standartlarda inşa edilmiştir. bu kurallar çerçevesinde, periyodik olarak tüm gemilere bakım yapılmaktadır. ayrıca gemiler, “hidrolik dengeleyici” adı verilen ve geminin dalgalardan sallanmasını minimuma indiren bir sisteme sahiptir. son teknolojiye sahip yön bulma teçhizatıyla da donatılan gemiler, a.b.d.’de bulunan, dünyanın en büyük hava durumu bilgisayar sistemi’ne bağlıdır. böylece kötü hava şartlarında, gemiler o bölgeye girmeyecek şekilde başka bir rota üzerinden giderler.

  yabancı dil bilmiyorum, ne yapabilirim ?

  birçok gemide farklı ülkelerden mürettebat vardır. böylece dil problemi minimum düzeye indirilmiştir. hatta bir çok geminin servis personeli arasında türk barmen, garson ve komilere rastlamak mümkündür. ingilizce, en yaygın kullanılan yabancı dildir. gemi personeli görebileceğiniz en ilgili ve güler yüzlü personeldir çünkü bahşişlerle geçinmektedirler. her garsonun kendine ait masası olduğundan size her gün aynı garsonlar servis yapacaktır. ikinci gün itibariyle garsonunuz nelerden hoşlanıp neleri sevmediğinizi bildiğinden rahat edersiniz.

  sigara içmek yasak mıdır ?

  gemilerde sigara içenler için özel bölgeler bulunmaktadır. kabin, asansör, restoran gibi kapalı alanlarda sigara içmek yasaktır.

  hamilelik durumunda gemi seyahatine çıkılabilir mi?

  gemi şirketleri, hamileliğin 3. trimesterine girmiş yada seyahati süresi içerisinde girecek olan yolcuları kabul etmemektedir.

  gemi seyahati pahalı mıdır?

  koca bir hayır! elbette ki bir pansiyon fiyatı değildir ancak ilk kez gemi seyahati yapacaklar yunan adaları turu ile başlayabilirler. şimdilerde bu tur bir çok turizm şirketi tarafından "vizesiz" olarak yapıldığından vize derdiniz de olmayacaktır. ve gayet ekonomiktir. örnek vermek gerekirse bugünkü şartlarda iç kabinde 250 euroya 4 gecelik santorini,mikanos,naksos, ve siros'u görebileceğiniz bir tur yapabilirsiniz. üstelik 3 öğün yemek bu fiyata dahildir.. iç kabin demişken kabin özelliklerine de üstten bir değineyim.

  kabin tipleri

  iç kabin : geminin herhangi bir katında olup camı olmayan bir kabin çeşididir. (gün ışığı almaz kabinde bulunan ayna ile ferah bir görüntü sağlanır. havalandırma sistemleri ile havadar hale getirilir. kabinde çok vakit geçirmek istemeyen, daha çok gezmek,eğlenmek amaçlı seyahate katılan misafirler tercih edebilir. bunun en güzel özelliği diğer kabinlere göre en uygun fiyatlı kabin tipi olması..

  dış kabin: geminin herhangi bir katında yer alan pencereli (pencere açılmaz) olan kabinlerdir. kare camlı ya da lumboz camlı (ufak yuvarlak gemi penceresi) olarak 2 çeşit pencere tipi vardır .kendi için de görüş engelli ve engelsiz olarak 2ye ayırabiliriz . görüş engelli kabinler pencere önüne filika (güvenlik botları ) gelen ve görüşü kapalı olan kabinlerdir.

  balkonlu kabin: en şahanesi de budur. diğerlerine göre biraz daha büyük olup, odaya ait bir balkona sahiptir. o balkonda sigaranızı yakıp (aslında yasaktır ama buna uyan birini görmedim) ölümüne keyif yapabilirsiniz. sıcak bir mevsimde seyahat ediyorsanız gece balkon kapısını açıp dalga sesiyle uyuyabilirsiniz.
5 entry daha