şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
  • dersim pülümürlü iki kardeş. kemal'in ödtü'de okurken katıldığı bir yürüyüş nedeniyle aldığı ceza, ülkeyi terketmesine neden olmuş. ancak nasıl oldu bilmiyorum daha sonra bununla ilgili yasal zorunluluk kalmadı, sadece askerlikle ilgili nedenlerden dolayı kemal türkiye'ye dönmeyi tercih etmedi. kemal, almanya'dayken metin kahraman, serdar keskin, ahmet kirgil, umut kahraman, doretha annelis isimli müzisyenler başta olmak üzere birçok müzisyenle çalıştı, birlikte konserler verdi. 22 yıl sonra 2014 yazında dersime gelebildi.

    her iki kardeşin de ses olarak birbirini tamamlayan bazen de birbiriyle çok benzeşen yanları var. 1990'lı yılların ortalarında bu güzel eserleri seslendirenleri tek kişi olarak düşünenler vardı. hatta türkiye'de olan metin'e "metin sensin, kemal almanya'da, eee kahraman nerde?" soruları yöneltildiğini metin bir programda anlatmıştı.

    aleviliğin zazaca ve türkçe özgün kaynakları başta olmak üzere zazacaya ilişkin çok kulvarlı çalışmalarıyla kültürel alana katkıları muazzam. yaşlılar üzerinden sözlü tarihi canlı tutma, kutsal olanları yeniden yorumlayıp koruma gibi elini taşın altına koyan çalışmaları yaptılar, yapıyorlar. araştırmalarını ve müziklerini oldukça kıymetli buluyor, daha üretken uzun bir ömür diliyorum.
104 entry daha