şükela:  tümü | bugün
353 entry daha
 • özet geç piç versiyonu aşağıdaki gibi olan kazadır;

  - 4u 9525 saat 10:10'de dus'e gitmek için bcn'den havalanıyor.

  - uçak, 10:45'te fl380**'e çıkıp, seyirine başlıyor.

  - uçak, 10:46'ta seyri sonlandırıp, 8 dakika boyunca irtifa kaybediyor. atc, saat 10:53'te, uçak 6000ft iken sinyali kaybediyor.

  - daha sonra uçak, three bishoprics bölgesindeki dağlık alana düşüyor.

  - hava durumu normaldi.

  - airbus a320 d-aıpx cn147*, kasım 1990'da üretilip, 29/11/1990 tarihinde lufthansa'ya teslim ediliyor. 01/2014'ten beri 4u için hizmet vermekteydi.

  - 58300 uçuş saati, 46700 devir.

  - son a-check: 23 mart 2015

  - son c-check: yaz 2013

  - kaptan pilot lh ve 4u için 10 yıldır çalışmaktaydı, a320 ile 6000 saat uçuş süresi.

  - 144 yolcu, 6 mürettabat

  - bilinen ölü yolcu sayıları ve ülkeleri;

  almanya 72
  ispanya 35
  avustralya 2
  arjantin 2
  iran 2
  venezuela 2
  amerika birleşik devletleri 2
  birleşik krallık 1
  hollanda 1
  kolombiya 1
  meksika 1
  japonya 1
  israil 1
  danimarka 1
  belçika 1

  + 25 onay bekleyen.

  - cvr bulundu. hasarlı ama okunabilir halde.

  -bea (fransiz sivil havacılık kurumu) soruşturmayı yürütüyor. alman ve ispanyol meslektaşları da incelemeye destek veriyor.

  - airbus, lufthansa ve germanwings teknik elemanları da çalışmalara katkıda bulunuyor.

  - fdr'nin bulunduğuna dair resmi olmayan haberler var. hasarlı ve hafıza kartı kayıp şekilde.

  - ilk 20 dakika pilotlar normal bir şekilde konuşuyorlar.

  - daha sonra captan dus inişi için brifinge başlıyor, yardımcı pilot anlaşıldı falan diyor.

  - kaptan, yardımcı pilota uçağın kontrolünü almasını söylüyor, sonra çıkıyor (tuvalet ya da başka birşey için), ardından kapının kiltlenme sesi geliyor.

  - co-pilot yalnızken düğmeleri vs kurcalayarak, uçağı inişe geçiriyor.

  - kaptan, kokpite girmek istediğinde, co-pilottan ses çıkmıyor, kapı açılmıyor. uçak düşene kadar nefes alma verme sesleri duyuluyor.

  - atc, pilotların squawk 7700 ilan etmesini talep ediyor fakat cevap alamıyor. herhangi bir acil durum ya da mayday çağrısı da yok.

  - atc, bölgedeki diğer uçaklardan 4u uçağı ile iletişime geçmesini talep ediyor.

  - irtifa azalınca alamlar devreye giriyor, aynı esnada kokpit kapısının şiddetle yumruklandığı duyuluyor.

  - uçağın co-pilot andreas lubitz tarafından bilerek düşürüldüğü sonucuna varılıyor. kendisi 4u ile eylül 2013'ten beri çalışmaktaydı.

  forumda bir arkadaş yazmıştı, türkçe'ye çevirdim.

  (bkz: ben tatmin oldum)

  resmi olarak co-pilot'un düşürdüğü onaylandı ama hala üzerinde konuşulan çok şey var. fdr'yi de görmek lazım. eğer flightradar verileri az çok doğruysa, bu senaryoyu destekler yönde. çünkü uçak dümdüz bir çizgi üzerinde alçalarak çakılıyor. benim düşünceme göre, eğer uçak teknik bir arıza sonucu 2 motoru birden iptal olsaydı, pilotlar en azından süzülerek acil iniş için bir nokta arama çabası olurdu ama olmamış. zaten hidrolik, motor arızası olsaydı uçağın bu kadar düz bir rota tutturması da pek kolay değil.

  intihar edeceği için not bırakması gerekmez. ama terörist saldırı olsaydı, birşeyler çıkardı mutlaka. bundan sonra en fazla pilotun neden yaptığını araştırabilirler.

  2 günde nasıl sonuçlandı diyen arkadaşlar için gelsin; elimizde uçağın ses kayıtları ile hareketleri var. bi masanın üstüne koyup,açıyorsunuz bunu, yukarıdaki olaylar gerçekleşiyor, uçak dümdüz gidiyor bir dağa çakılıyor. ap'nin yükseklik ayarı 100 ft'e getiriliyor falan. başka ne gibi bir sonuç çıkarılabilir? bu veriler ışığında adamların işi en fazla 15 dakika falan sürmüştür zaar.

  2-3 ay süren davalarda uçak bir şekilde düşer (mekanik, pilot, hava vs yüzünden) kutu bulunur, parçalar incelenir, fdr hareketlerine bakılır, pilotların o anki konuşmaları ve yaptıkları incelenerek kazanın sebebi araştırılır. ortaya çıkan veriler ışığında ben bunun kadar kabak bir kaza görmedim. çok kolay bir şekilde sonuca bağlanmasını şahsen anormal bulmuyorum. tabi her zamanki gibi sözlük tipi komplo teorilerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  edit: bu kadar kısa süreli uçuşta çişe gidilir mi? demişler. yahu pilotun ne yediğini içtiğini nerden biliyosunuz? belki uçuştan önce 1 kavanoz fiskobirlik fındık ezmesi yedi, sonra midyi bozdu. bunu yazarken bile çişim geldi amk. belki sık yaşanan bir durum değildir tuvalet olayı. bu uçuşta yalnız kalmasaydı muhtemelen sonraki uçuşlarında yeltenirdi. ya da bugüne kadar hiç kokpitte yalnız kalmadı. kim bilir?
159 entry daha