şükela:  tümü | bugün
153 entry daha
  • şiirleriyle, elinden okunan puşkin, çehov çevirilerine gölge düşüren, gündem bâbında emekli bir memurdan beklenecek garanticilikte, kendisinden beklenecek bir derinlikten uzak bir hdp eleştirisi kıvamındaki "tatava yapma bas geç"ine ahmet nesin'ce - babasından dolayı tarihsel olarak ele alabildiği - karşı çıkılan ağır kemalist.

    emekli memur rahatlığına karşı, ahmet nesin'in şöyle mukabele ettiği de zat:

    "barajı aşmak için nereden güvence aldığımızı merak ediyorsun ya, böyle merak da ilk kez duyuyorum. faşist bir yasa var, biz bu yasanın üstüne gidiyoruz, o yüzden onlarca örgüt ve sivil toplum örgütü bir araya gelmişiz, faşizmi yıkmaya çalışıyoruz, sen güvence soruyorsun. biz siyasi bir partiyiz behramoğlu, şirket değiliz, çek-senet güvencesi altında çalışmıyoruz, siyasetin güvencesi olmaz, bunu sana veremem, faşizme karşı mücadele ederken ölmeyeceğimin, hapsedilmeyeceğimin, işkence görmeyeceğimin güvencesi olmaz, bu bir inanış savaşımıdır, inanıyor ve maçan yiyorsa içinde olursun, yemiyorsa susar oturursun. o zaman bu % 10’luk baraj seni mutlu ediyordur… faşizme ortaksındır…"

    şerh-i zeyl: ahmet nesin'in - bilal'e anlatır gibi anlattığı - serinin devamı için, bkz. http://ahmetnesin.com/…latayim-ataol-behramoglu-ii/
131 entry daha