şükela:  tümü | bugün
15 entry daha
 • telefon masaya konduğunda markasıyla kazandıracağı havadan daha fazla önemsenmeyen telefon özelliğidir.
  'sar' aslında bir telefondan beklediğin en önemli şey olmalıydı, ya da beklenmemesi gereken mi desek?

  sar(specific absorbtion rate) kısaltmasını daha önce duyup da önemsemeyen çok. yani türkçe karşılığıyla 'özel emilim oranı' bu yataktan onun sesiyle kalkıp*, gece uykusundan önce en az yarım saat oyalandığınız* cep arkadaşın yaydığı elektronik manyetik alandan, beden tarafından emilen enerji oranının bir ölçüsüdür.
  zararlı ve ölümcül müdür ? evet. kısa vadede günlük rahatsızlıklara ve uzun vadede kanserleşmeye kadar götürebilecek etkileri mevcuttur ve hatta yetişkinlerde ortaya çıkması uzun zaman alan etkiler, çocuklar üzerinde daha çabuk etki ve daha hasarlı ortaya çıkmış.*

  korkma ama tabiki yasal sar değerleri var. (radyasyonun yasal değeri mi olur tümü zararlı işte) hatta hem birleşik devletler(1 gramlık doku üzerinde 1.6 w/kg veya daha az sar düzeyi) hem de avrupa limitleri (10 g doku üzerinde 2 w/kg veya daha az sar düzeyi) mevcut. us değerlerini dikkate almanı tavsiye ettim gitti.

  ama tüketim çarklarının hızla döndüğü bu çağımızda sar değerleri limitlerini insan sağlığı için düşürecek babayiğit bir ülke henüz keşfedilmedi zira işin ucunda milyonlarca dolarlar, sler,notelar,günlerce bir telefon almak için kuyrukta bekleyen insanlar , 5 yıl telefon taksidi ödemeyi göze alanlar falan var. ama tavsiyem 1'i hiç geçmeyecek değerler olması yönünde. bir de marka çakması çin malı telefonları kullanma sakın zira sar değerinin 3ün üzerine olduğu söylenmekte.
  ayrıca alüminyum kasa telefonların sar değeri yüksek. plastik kasa telefonlar ise radyasyon güvenliği açısından daha az sar değerine sahip. hatta samsung galaxy s4 piyasadaki en düşük sar değerlerinden birine sahip. (0.28 w/kg)

  ilginç olan şu; üst düzey akıllı telefonların çoğu bu orana tehlikeli biçimde yakın. özellikle iphone 6/plus yasal sar değeri limitine çok fazla yakın (1.19 w/kg). iphone 6 plusa bir garezim yok yanlış anlaşılmasın, yılların iphone kullanıcısıyım hatta ama değerler gerçekten çok yüksek. benzer şekilde nokia ve samsung modelleri için de aynı durum söz konusu yalnız daha az yayınım oranlarına sahipler.
  ayrıntılı bilgi için

  amaan ne olacak o kadar radyasyonu ütüden de alıyoruz ya da snn b slk ölcksm iphone 6 plustn ölrm diyorsanız da hayat en çok size güzel der,imrenir ve mutlu bir hayat dilerim.
19 entry daha