şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
322 entry daha
 • starbucks, kahve dünyası, lavazza vb. zincir kahvecilerden alınan kahvelerle yapılmamalıdır. neskafe ile kıyaslayınca evet onlar da iyidir ama kahve kavrulduktan 45-60 gün sonrasında aromasının yüzde 80'ini kaybeder ve bayatlar. geriye kalan body/gövde denilen telvemsi tattır. ilk çekildiği anda güzel bir koku gelir, kahveyi demlerken de benzer şekilde bir koku yükselir ama içtiğiniz kahve asla o kokunun hakkını vermez. zincir dükkanlar kahvelerini mağazalara getirene kadar aylar geçer. özellikle ithal olanlar.

  tavsiyem kahvenizi 3. dalga/3rd wave denilen ve taze kavrulmuş kahve ile üretim yapan yerlerde içmeniz ve oralardan satın almanız. üstelik buralardan alacağınız çekirdekler hem taze hem kalite olarak da zincir dükkanlarınkinden daha iyidir. aklımdaki yerler (hatırladıkça veya yenileriyle tanıştıkça güncellerim):

  kahve fabrikası, http://www.kahvefabrikasi.com/
  türkiye'de 3. dalga kahve konseptinin yerleşmesinde önemli katkıları olan şerif başaran'ın işletmesi
  ayrıca elden almak ya da gidip dükkanında içmek isteyenler için şuradaki 3 noktadan birine gidebilirsiniz: http://coffeetopia.com.tr/#contact

  çekirdek, http://www.cekirdekten.com/
  kadıköy caferağa'da başarılı bir 3. dalga kafe

  kiva han, http://www.baristasepeti.com/
  uzun yıllardır bu işin içinde olan bir işletme

  ministry of coffee, http://mocistanbul.com/
  nişantaşı'nda bir kafe. ben gitmedim ama giden tanıdıklarım çok başarılı bulduklarını iletiyor.

  espressolab, http://www.espressolab.com.tr/
  4 şubesi olan, 2 kez gittiğim ve kahvelerini beğendiğim bir işletme. yalnız küçük bir eleştiri. bilgi üniversitesindeki paketlenmiş şekilde satılan çekirdek kahveler 40-45 günlüktü. alırken kahve üzerindeki kavurma tarihine dikkat edin. belki sadece o şubede ya da o dönemde denk gelmiş olabilir ama paket üzerindeki tarihlerin eski olması, en azından işletmenin kavurulma tarihi konusunda dürüst olduğunu gösterir.

  ek: @earthseawizard önerdi https://www.facebook.com/180coffeebakery

  ek 2: bunları da deneyin:

  petra roasting: https://www.facebook.com/petraroastingco / http://www.petracoffee.com/
  kronotrop: https://www.kronotrop.com.tr/tr / https://www.kronotrop.com.tr/…nline-magaza/kahveler
  bu ikisi bence şu anda işlerini en iyi yapanlar. ancak fiyatları biraz yüksek.

  bi de böyle bir yer var: https://www.facebook.com/…465533590335032/timeline/

  2017 editi:
  bu listenin üzerinden 2 yıl geçti, birçok yeni işletme açıldı. bunlardan bazılarının mutlaka bu listeye girmesi gerektiğini düşünüyorum.
  boxx coffee, https://www.boxxcoffee.com/shop_online
  çekirdekleri espresso ve filtre olarak 2 farklı profilde kavuruyorlar. az sayıda ama piyasada bulması zor çekirdeklere sahipler.

  probador colectiva, http://probadorcolectiva.com/
  kronotrop'un kurucusu ve eski ortağı çağatay gülabioğlu'nun işletmesi. çekirdek çeşitliliği çok fazla. tüm çekirdekleri omni roast kavuruyorlar. yani espresso için farklı, filtre için farklı vb. kavurma yok.

  overdose, https://overdosecoffee.com/
  istanbul dışından bir isim. sipariş üzerine kavurma yapan izmirli bir işletme. kavurmaları oldukça başarılı. eğer alışveriş yaparken işletme sahibinin çevreye ve hayvanlara karşı duyarlı olması sizin için önemli ise, ki benim için oldukça önemli, bu konuda içinizin rahat edeceği bir işletme. kendisinin bir de "kahve sakal" adında youtube kanalı bulunuyor ve kahve hakkında faydalı bilgiler paylaşıyor.

  coffee department, http://coffeedepartment.co/
  yine yakın zamanda açılan ve işinde başarılı işletmecilerden birisi. yerleri istanbul balat'ta. buranın da kahve çeşidi az ama orijinal.

  montag coffee, https://montagcoffee.com/
  kadıköyde kilisenin hemen karşısında. değerlendirmelerde yüksek puan almış çekirdekleri satıyorlar. denemenizi tavsiye ederim.

  ayrıca yukarıdaki listede geçen ministry of coffee'nin kurucusu ve eski ortağı şam çeviköz'ün kurduğu, ve henüz deneme fırsatı bulamadğım federal coffee company (http://www.federal.coffee/) de denenilebilir.
1095 entry daha