şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • fuar nedir, belirli alana yönelik firmalar bi organizasyonla belli bi alan içinde yeni ürünlerini sergilemek, reklam yapmak, paraya para değil "amına koduk ortalığın, ferrari çekiyom altıma" demek için ortaya çıkardıkları pazarlama taktiklerinden biridir.

  fakat her zaman fuarlar düzenleniş amaçlarına hizmet edemezler. niye? çünkü fuarı fuar yapan ziyaretçilerdir. e ziyaretçiler fuara (bkz: izmir fuarı) "hanım çocukları da alalım, şöyle bi gezip gelelim, televizyonun karşısında otur otur götüm çüzüdü valla" tadı ile gelirlerse, firmalar gösteriş yapıcaz, paranın amına kocaz derken öyle kalakalırlar. işin kötüsü sergilemek için getirdikleri örnek ürünlerin de başına gelmedik kalmaz.

  - hanım gel gel...gardeş neymiş bu...ne satıyonuz...
  - efendim bu görmüş olduğunuz ürünümüz, firmamız compaq'ın son teknoloji ile ürettiği, combo, 13saat standby, 80gb hdd, 3.5 ghz, mobil işlemcili...bla bla bla...
  - tamam kardeş tamam...hanım ne dersin alalım mı...
  - ne bilim bey...görümcem kanavice istediydi emme... ramazaaan! gel çabuk buraya cavurun çocuuu, bırak bakem kardeşinin gulağını...bak umban şimdik götünde sopayı gıracak ha!
  - ööö...gardeş şimdi güzel anlatıyonda...uuu...bu ne oluyo şimdi...cep televizyonu mu...pek de büyük yahu...

  bi bok var gibi duyan gelir fuara. yatlar, kotralar sergileniyodur, emekli amcalar elleri arkalarında gelirler; "haa? kaç yapıyo...hidrolik di mi...ne, otomatik mi...nasıl yani?...ben kullanamıyom öyle mi...yürü hamza gidelim gemi kendini kullandırtmıyomuş".

  hele bi de çocuklar vardır ki, ortalıkda koşuşan, "abi broşür var mı", "bedava şeker var mı" diye diye dolaşan, en büyük amaçları mahalleye gidip, fuar ganimetleri ortaya döküp, kim en çok şeker yemiş, kim en çok broşür toplamış diye sidik yarışına girmektir.

  hele fuarda köşedelerde bi yerde insanlar şöyle iki-üç dakka baksınlar, test etsinler diye koyulmuş, playstationdır, yarış simulasyonudur varsa başında bi sürü çocuk olur, "çekil be...sıra bende", "nerden sende oluyo be daha demin oynadın sen" şeklinde kulak zarını tehdit edecek derecede yüksek frekansta sesler çıkarırlar. o arbedede makinalardan geriye pek bişey kalmaz. ne zaman joystick kırıldı ya da simulasyonun monütörünü kırdılar o zaman ortalık tenhalaşır.

  ama bütün bu ziyaretçilerden ziyade kafatası attırma rekoru kırdırtan stand görevlileri vardır ki, onların her biri birer einstein'dır ya da kendilerini öyle zannederler. gidersin hakkaten alasın vardır, fiyat araştırmasıdır, performans analizidir kafayı patlatıyosundur;

  - merhaba, ben t-e12 c8 modelinin, hibrit konstrüksüyonlusuna bakmıştım, sanırım kontra-heri patentinde çıkıyodu...hah! bu işte...bi bakabilr miyim...
  - bunlar örnek efendim, kurcalanmasına izin vermiyoruz
  - kurcalamıcam beğefendi...bakıcam, incelicem...
  - yok efendim...incelettirmiyoruz!
  - e niye geldiniz peki buraya beğefendi...tanıtım yapmıcaksınız, incelettirmiceksiniz...
  - firmayla birlikte geliyoruz, elimizde değil efendim...burda dur, ürünlere zarar gelmesin diyorlar...işimizi yapıyoruz...
  - hay işinizi sikiim...
  - efendim?
  - yok bişii...teşekkürler kolay gelsin...
17 entry daha