şükela:  tümü | bugün
24 entry daha
 • stanislavski'nin temelini attığı oyunculuk sistemi. ancak daha sonra, stanislavski'nin sistemi, bazı noktalardan eleştirilere tabi tutulmuş, gelişmeler ve değişimlerle bugünkü halini almıştır.

  stanislavski'nin ne diye böyle bir yöntem geliştirmek istediğini sorarsanız eğer, şu şekilde izah edebiliriz:

  o dönem tiyatrosu abartılı bir oyunculuk sistemine dayanıyordu. abartılı jestler, mimikler, bağıra çağıra konuşmalar.. ne de olsa sahnedesin, kocaman salon.. en arkadaki seyircinin bile senin ne yaptığını, ne söylediğini anlaması lazım. gayet de güzel bu işi senelerce, - ne senelercesi, asırlarca - götürmüşler...

  sonra, stanislavski amcam bakmış ki, sahnedekilerin hareketleri yapmacık, abartılı, sahte. eğer sanatla uğraşanlar, toplumun aynası olan kişiler bu şekilde iki yüzlüyse, hareketleri yalansa, içtenlik ve samimiyet yerine abartı varsa, köylü ahmet ağa ile mehmet ağa nasıl olur kimbilir? bizdeki imam cemaat ilişkisi.. tabi stanislavski rus olduğu için ahmet mehmet yerine ivan ve boris demiştir heralde.

  devamla demiski, eğer bu toplumu düzeltmek istiyorsak ilk önce sanatı düzeltmemiz lazım. sahneye çıkan oyuncular öyle yalandan oynamayacak. gerçekçi oynayacaklar. oynadıkları rolü yaşayacaklar.

  stanislavski sisteminin dünya çapında, hollywood’tan tut da iran sinemasına kadar yayılmasının en büyük nedeni, film endüstrisinin 1920’li yıllarda gelişmeye başlamış olmasıdır. koca koca salonlarda, sahneye çıkan oyuncu, büyük büyük, abartılı hareketler yapıp, bağıra çağıra konuştuğu zaman, pek dikkat çekmiyordu. ama ne zaman ki, işin içine kamera girdi, insanlar senin göz kırptığına kadar olan mimiklerini yakaladılar, senin hareketlerinin yapmacık olduğunu anlayıp seninle dalga geçmeye başladılar. işte o zaman film yönetmenleri bir şeylerin ters gittiğini anlamaya başladılar..

  sinemanın yaygınlaşmasıyla, stanislavski'nin amerika'ya yerleşen öğrencileri sayesinde, metod oyunculuğu hızla yayıldı. şu anda, hollywood'dan tut da, iran sinemasına kadar, bütün dünyada bu teknik kullanılmaktadır.
25 entry daha
hesabın var mı? giriş yap