şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
  • 1. dünya savaşı sonrasında, 28 haziran 1919'da almanya'nın itilaf devletleri ile imzaladığı anlaşma.
    10 ocak 1920'de yürürlüğe giren barış antlaşması, bismarck (bismark)ın kurduğu almanya'yı yıkıyor ve yeni bir avrupa düzeni kuruyordu. almanya, alsace-lorraine (alsas-loren)'i fransa'ya, eupen (öpen), malmedy (malmedi) ve monschau (monşo) nun bir bölümünü belçika'ya, memel'i yeni kurulan litvanya'ya, doğu şilezya ve batı prusya'nın bir bölümünü polonya'ya, yukarı şilezyanın bir parçasını çekoslavakya'ya bırakıyordu. dantzig (danzig) serbest şehir oluyor ve milletler cemiyetinin himayesine terkediliyordu. saar (sar) bölgesi fransa'ya bırakılmakta, bölgenin esas kaderi ise onbeş yıl sonra yapılacak halk oylaması ile belirlenecekti. almanya, ren kıyılarındaki ve helgoland'da mevcut tahkimatları yıkacaktı.

    almanya'nın, çin'deki hakları ve büyük okyanus'taki adaları japonya'ya devredildi. almanya, avusturya ile birleşmemeyi taahhüt etmekte; ayrıca avusturya, çekoslavakya ve polonya'nın bağımsızlığını tanımaktaydı. tarafsızlığı savaş içinde çiğnenen belçika'nın hukuki bakımdan da tarafsızlığı kaldırılmakta, almanya da bunu kabul etmekte idi.

    almanya, mecburi askerliği kaldırıyor, en çok 100 bin kişilik bir ordu bulundurmak yetkisine sahip oluyordu. ayrıca, almanya denizaltı ve uçak da yapamayacaktı. bütün gemilerini de itilaf devletleri'ne teslim edecekti. almanya, ödeme kabiliyetinin çok üstünde bir tamirat borcu ile de yükümlü tutuluyordu. almanya, ekonomik ve siyasi bakımdan ağır yükümlülükler altında idi. birçok alman da yeni kurulan devletlerin sınırları içinde kalmıştı. bu durumun doğal bir sonucu olarak azınlık meselesi, barış antlaşmasının uygulanması ile ortaya çıkmıştır
38 entry daha