şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
9267 entry daha
 • pilli bir radyo ve bir hesap makinesi kullanarak metal detektörü yapmak.

  -önce radyomuzu am bandına getiriyoruz. yüksek frekanslı bir notaya ayarlıyoruz ancak herhangi bir istasyonda olmamasına dikkat ediyoruz. sesini iyice açıp net ve açık tonu duyuyoruz. tondaki değişiklikleri duymamız önemli olacak.
  -sonra hesap makinemizi on durumuna getiriyoruz. hemen 456x231 işlemini yapıp çıkan sonucun kökünü alıyoruz, 2 ekleyip bekliyoruz. şaka lan sadece açmak yeterliymiş.
  -hesap makinesi ile radyomuzu sırt sırta getirip radyodan donuk bir ton çıkana kadar ikisi arasındaki açıyla hafif hafif oynuyoruz. donuk ton ney mi? olunca ne demek istediğimi anlarsınız.
  - doğru açıyı yakaladığınızı anladığınızda yani donuk tonu elde ettiğinizde(çok zor değil) bunları birbirine bantlar mısınız ne yaparsınız bilmem sabitliyoruz.
  - artık elinizde bir metal detektörü var. hemen yanınızdaki metal eşyalar ile testini yapabilirsiniz. metale yaklaşınca radyodan bipleme sesine benzer ses gelecektir, yani ton değişecektir. hatta yaklaştıkça bipleme sesi sıklaşacaktır.

  - hesap makinesinin elektronik kartlarından yayılan ve yakındaki bir metale çarpıp geri gelen elektromanyetik dalgaları radyonun am bandında yakalaması mantığı varmış canlar. denemeden bilemeyiz, teorik olarak doğru gibi.

  aha
  aha
  aha

  edit: canlar bu mcgayver aletini bu hafta içi deneyeceğim. ayıptır söylemesi sabahın köründe ibibikler ötmeden kumsala inip deneyeceğim. büyük ihtimalle bu salak napıyo lan hesap makinesi radyoyla deyip kışt kışt kovacaklar beni. ama eğer işe yararsa yani yüzük müzük kolye filan bulursam satıp hemen tatili 3-4 gün daha uzatacağım çulsuzum amk ehehehehuehe.
  yok eğer ikinci edit gelmezse bilin ki ya alet çalışmıyor ya da acccayip bir gömü filan buldum galapagos adaları sularında uzun siyah kotramın güvertesinden ekşiye bağlanamıyorum.

  not: kendi yazdığım editten bi bok anlamadım amk. şimdi 2. editi ne zaman, hangi durumda yazacağım bilmiyorum. kafa gittiyse demek ki gömü deyince. bu da ikinci edit mi oluyor yoksa? tehooyyy

  debe editi: abav lan bayaa kişi favorilemiş entarimi. bana kumsallarda iş kalmayacak amk. eski mezarlıklara filan dalın ulen siz, kumsallar benim olsun.
28676 entry daha
hesabın var mı? giriş yap