şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
9369 entry daha
 • farelerin mayın bulmak üzere eğitilebildikleri ve mayın dedektörü kullanan insanlardan daha başarılı olmaları:

  http://9gag.com/gag/a5poyvq

  benim ingilizce bitti diyorsanız, bir miktar çevireyim. bu iş için dev afrika keseli fareleri kullanılıyormuş. kolay eğitilebilir, koku duyuları mayınları bulabilecek kadar keskin ve ağırlıkları mayınları patlatmayacak kadar az oldukları için tercih ediliyorlarmış.

  200 metrekareyi 20 dakikada temizleyebiliyorlarmış. aynı alanı dedektörle tarayan bir insan bu işi 5 günde yapabiliyormuş (bu biraz sallama geldi de neyse). 2000 yılından bu yana tanzanya ve mozambik'te 9000 mayın tespit etmişler.

  ortalama ömürleri 8 yıl olan bu hayvancıklar 6 yaş civarı emekli ediliyorlarmış. son 2 senelerini bakıcıları tarafından beslenip oradan oraya neşe içinde koşarak geçiriyorlarmış.

  cefakeş afrika halklarına yardım amacıyla bir kahraman fare evlat edinmek istiyorsanız şuradan bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz:

  https://www.apopo.org/en/adopt

  bu da organizasyonun wikipedia sayfası:

  http://en.wikipedia.org/wiki/apopo

  şimdi sitelerinden baktım, 9gag post'unda verilen sayılar eski galiba. sitede verilen mayın ve bomba sayısı bundan çok daha fazla. şu an 56 ülke ve 4 bölgede mayın arayan fareler varmış. ayrıca bazı fare türleri veremi tespit etmek üzere de eğitilebiliyorlarmış. bu eğitim 9 ay sürüyormuş. bir fare, bir laboratuvar teknisyeninin 1 günde kontrol edebileceği balgam örneğini 10 dakikada kontrol edebiliyormuş. vay anasını. ben de bir fare evlat edineyim bari. meğer insanlığı fareler kurtaracakmış.
26796 entry daha

hesabın var mı? giriş yap