şükela:  tümü | bugün soru sor
5 entry daha
 • araçta değişen olması fiyatı bir çok sebepten düşürür.
  öncelikle tampon değişikliği fiyat düşürmez. tampon değişti diye fiyat düşürmeye çalışan kişi sizin tecrübesizliğinizden faydalanıyordur.

  diğer değişim işlemlerinde de dikkat edilmesi veya izah edilmesi gereken durumlar vardır.
  örnek veriyorum. kapı sacı değişmiş olabilir. bu kapı değişimini gerektiren kaza aracın tavanın veya şasenin üzerine gelen zemin sacında esneme yapmışsa fiyat düşer. şasesi ve tavanında oynama olan arabaların balansı bozulur. ayrıca kaza esnasında aracın kaportasında da kasmalar olur. ne kadar iyi usta olursa olsun fabrikasyon çıkış aerodinamiğini tekrar yakalayamaz.
  araç 120+ hızlarda iken gezmeye başlar.(direksiyonu düz tutsanızda sağa sola çeker vs.)
  içeri daha çok ses gelir.

  aynı şekilde önden yapılmış kazalarda da şase hasarı göz önüne alınır. şaseden darbe almış arabanın şasesi düzeltilir fakat fabrikasyon verim alınamaz.

  olay sadece kaporta meselesi de değildir. şaseyi tamir eden tamirci, 1 cm'lik bir kayma yaparsa mekanik aksam da hasar görür.
  şanzuman kulağı veya motor kulağının yeri çok önemlidir. birbirine senkronize çalışan bu parçaların fabrikasyon çıkışları, en iyi düzendedir. en ufak bir kayma sonucunda mekanik aksamda hasar meydana gelir.
  şanzuman kulağı aşağıda kaldığını varsayalım. egzantrik,krank ve aktarma organları arasında uyumsuzluk başlar. ve netice de bozulur. aynı şekilde aks'ta arıza görebilir vesaire.

  netice olarak aracın podya, şase, taban ve tavan'ında hasar yoksa fiyat düşmez. bu hasarlar olmadığı halde sizinle pazarlık edenlerde fiyat kırmak için bahane arıyordur.
8 entry daha