şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
399 entry daha
 • feminizmi çok yanlis yerlerden elestirenler var.
  yeni bir akim gibi. eskiden sadece maçolar sevmezdi feminizmi simdi ise bildigin akilli, kültürlü insanlar saçma sapan ithamlarda bulunuyor.
  9gag'da bu son bir yildir sikça görülüyor. alakali, alakasiz her dövülen kadin resmi veya videosu için "equality bitch" yaziliyor.

  bu tip insanlardan gelen en büyük elestiri, feminizmin erkek karsiti olduguna dair bir yanilgi. verilen örnekler su tip : neden kadinlari mühendis yapmak istiyorsunuz ama erkek hemsire sayisini arttirmaya çalismiyorsunuz? kadinlardan siddet göre erkekler neden zayif gibi gösteriliyor, onlara neden destek çikmiyorsunuz? savas gibi bir saçmaligin içinde bulabiliyoruz biz kendimizi, siz mi magdursunuz biz mi??

  sunu anlamak lazim ki feminizmin temeli patriarka karsitliligidir.
  erkegin güçlü olmasini isteyen, savastan korkmamasini gerektiren, eger dayak yerse "kadin" konumuna düstügünden onu asagilayan, hassas olmasini yasaklayan sistem zaten patriarka. feministler de zaten buna karsi savasiyorlar. yani bu konularda onlari suçlamak artik saçmaligin vardigi son nokta. zaten buna karsi savasiyorlar!

  birde su "esitlik" kelimesini bir taraflarindan anlayanlara da çok sinirleniyorum. ben kadin dövebilirim, saygisica konusabilirim çünkü bunu erkeklere de yapiyorum. esitlik istiyorsunuz, alin size esitlik!!1 kadar saçma bir sey yok herhalde.
  canlarim benim "kadinlara siddete hayir" dedigimizde kadin diye dövmeyin demiyoruz. insan diye dövmeyin diyoruz. neden "kadin" kelimesini vurguluyoruz? çünkü genelde kendini savunamayan, magdur olan insanlar kadinlar. ve sayilari çok çok çok fazla.
  "ben ayinin tekiyim, erkeklerle küfürlü konusurum, esitlik istiyorsan senle de bol bol küfürlü konusma hakkim var". hayir canim benim. kimse sana ayi olma hakkini vermiyor. ayiligindan rahatsiz olmayan erkek/kiz arkadaslarin olabilir. istedigin kadar küfürlü konusursun. kadin olsun, erkek olsun, karsindaki hitap seklinden rahatsizsa kendine çeki düzen vermek zorundasin. bunun feminizmle zerre alakasi yok.

  bu dönemde gelismis ülkerden gelismemis ülkelere, her yerde ortaya çikan "feminizm düsmanligina" akil sir erdiremiyorum. sözde rasyonel nedenlerin arkasina siginirak, kendilerince oldukça yerinde elestiride bulunuyorlar. ama altini kaziyinca çikan seyler gerçekten pis. 2015'te bu tip davranislari okumus etmis dedigimiz kisilerde görmek gerçekten üzücü.
1368 entry daha