şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
9639 entry daha
  • az önce tesadüfen öğrendiğim bilgi de bunlardan biridir herhalde. ufkum iki katına çıkmadı belki; ama okuduklarım karşısında epeyce şaşırdım.

    1985 yılına kadar bebeklerin ameliyatlarında anestezi kullanılmıyormuş. o dönemde tıp çevrelerindeki genel kabule göre bebeklerin acı hissetmek için yeterli bilince sahip olmadığı düşünülüyormuş.

    bu nedenle açık kalp ameliyatları da dahil olmak üzere en ağır ameliyatlar herhangi bir anestezi uygulaması olmadan gerçekleştiriliyormuş ve bu sebepten bazı bebekler acılar içinde ölüyormuş.

    bu durumun değişmesi yavrusunu kaybeden bir annenin başlattığı bilinçlendirme kampanyası ile mümkün olmuştur. bebek jeffrey lawson, bir açık kalp ameliyatı esnasında hayatını kaybeder ve sonradan ameliyatın anestezi olmadan gerçekleştirildiğini öğrenen annesi başka bebeklerin de aynı kaderi paylaşmaması için insanları bu konuda bilinçlendirmeye karar verir. yürüttüğü kampanya başarıya ulaşır ve o tarihten sonra bebeklerin ameliyatlarında da anestezi kullanılmaya başlanır.

    kaynak güzel ama ingilicçe
25678 entry daha