şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • son bir aydır kullandığım alettir.
  anladığım kadarıyla (ki anlamam) gözlemlerimi yazayım ki genç dimağlar, almayı düşünenler faydalansın bu bilgilerden.

  şimdi şöyle ki bu motoru satın almadan önce iki tekerlik araçlarla aramdaki ilişki o kadar da yakın değildi. bisikletin hakkını veriyordum eyvallah da motorlu olanlarıyla, en fazla kanki direğe kadar gidip geleyim tadındaydı. böyle bir durumda yaptığım araştırmalar sonucunda seçtim kendisini. fiyat olarak sıfırları bile gayet güzel; hele ikinci elleri gerçekten çok iyi. ben 3500 km'deki bir tanesini 5500'e aldım.
  temizini bulursanız ve almayı düşünüyorsanız tavsiye ederim. benim de kafamda soru işaretleri vardı çin malı, ucuz, bilmemne diye; fakat 10 senelik "motorcu abi"lerle yaptığım görüşmeler sonrasında "motora bakarsan sıkıntı olmaz. narin makinelerdir zorlamayacan" öğütlerini alınca o soru işaretlerini de kaldırdım kafadan.

  bir kere motor çok güzel görünüyor. hakkaten şahane bir görüntüsü var. hele ki mat siyah olması süper hareket. baya böyle etraftan "ne lan bu?" diye bakıyorlar. hatta geçen gün bir yerde oturuyorum; baya honda ncs'li abi durup motora bir alıcı gözle baktı. beğeniyle kafa sallayıp gitti. bu da böyle bir anımdır.

  sürüşü gerçekten keyifli bir alet. oturuş pozisyonunun büyük etkisi var bu konuda zaten, ayrıca selesi de gayet rahat. motorun gücü de etkili tabi konforda; bir kere kontrol edemeyeceğiniz kadar güçlü bir şey değil; ama yokuşta falan da bırakacak kadar da güçsüz değil. iki kişiyi gayet dik bir yokuşta paşalar gibi çıkarıyor zorlanmadan. heh ama nedir 200lük bir motor olduğu için kalkarken bir sıkıntısı yok, gayet seri kalkıyor, seri bir şekilde hızlanıyor; ama bir yere kadar. ben henüz acemi olduğum için çok fazla gaza gelmeden kullanıyorum; ama eski sahibi 130'u gördüğünü söyledi. ki bana kalsa bence de görür; ama biraz zorlanabilir. ama 100-110 bence gayet rahat görür tek kişiyle.

  gazı freni gayet güzel. kontrolü çok kolay. gazı çok rahat sabitleyebiliyorsunuz mesela. amiyane tabirle tırıs tırıs gidiyorsunuz sonra. ya da pata pata pata şeklinde. orijinal egzoz biraz sakin bir şey; eski sahibi delik açtırmış, biraz daha tok ve yüksek çıkıyor sesi. örneğin benimki trafikte falan farkedilmeyi epey kolaylaştıracak kadar çıkıyor. arkasında durup beklediğimde çok nadir araba yol vermedi. bu açıdan gayet kullanışlı yüksek sesli egzoz. ama sesin çok yüksek çıktığıyla alakalı bir kaç endişem vardı, arkadaşlarıma sordum yanlarından geçerken bir bakın diye. gayet hoş, rahatsız etmeyecek derecede dediler eyvallah dedim.

  göstergeler epeyce var. hız ve devir göstergesi gayet okunaklı tertemiz. bunların içinde tabi km ve sinyaldir falan da var. ayrıca bir de boş vitesi gösteren uyarı ışığı da var ki, bence direkt vites takibi yapsak güzel olabilirdi. özellikle benim gibi yeni motorcular alışana kadar ikinci viteste kalkmaya çalışabilirler. ama kısa bir süre sonra alışıyorsun o ayrı.

  motor 130 kiloluk bir motor. çok ağır değil gayet rahat kontrol edebiliyorsunuz. dönüşlerde düşme hissi oluşturmuyor. gerçi ben henüz çok da virajlarda yatmadığım için de olabilir; ama yatsan da sıkıntı çıkaracağa benzemiyor.

  amortisörler orijinalde nasıldır bilmiyorum; ama gayet rahat. titreşim sıkıntısı ayaklarda az da olsa var; ama öyle motordan inince elin ayağın tutmayacak kadar değil. ellere zaten vermiyor titreşim; ayaklardaki de tolore edilebilir derecede. uzun yola henüz çıkmadım; ama bana kalsa sıkıntı yaratmayacktır. ayrıca titreşimi de azaltmakla ilgili bazı fikirlerim var uzun yolda rahatsız olursam. azaltabilirim gibi geliyor. başarırsam onu da yazarım buraya.

  eyyorlamam bu kadar.
19 entry daha