şükela:  tümü | bugün
107 entry daha
 • tercih yapacak olup bu sayfaya bakanlar olmuştur mutlaka. bir kaç şey de ben ekleyeyim burada 5 yıldır okuyan biri olarak.

  5 yıldır jeoloji mühendisliği bölümündeyim. ve burayı kazandığım puanla şu an bilgisayar mühendisliğinde okuyabilirim geçiş yaparsam. puanlar öyle dehşet bir düşüşte aynı şekilde sıralama olarakta.

  mühendislik için çok şey söyleyebilirim ama kısa tutsam daha iyi olur. olumlu yanları her dersin uygulaması var gibi bir şey. ve eninde sonunda sadece teorik değil pratik yapabiliyorsunuz. ama dersi geçmek daha zor oluyor tabii. olumsuz olarak söyleyebileceklerimin en önemlisi 1. sınıf dersleri. ortak zorunlu olan matematik ve fizik derslerinde fen edebiyat fakültesinden gelen hocalar bütün mühendislik fakültesini elden geçiriyorlar. ilk aldığınızda geçmeniz çok zor hangi bölüm olursanız olun. bilerek bırakıyorlar diyebiliriz. çünkü yaz okulu çok değerli bir şey onlar için. her şeyden öte bir de ego var mühendisleri bizden daha iyi matematik başarısına sahip olamaz durumu. kısacası saçma durumlar yüzünden kalırsınız ortak zorunlulardan. ama bölüm derslerinde aynı şey yok dersler zordur ama hocalarla iyi anlaşırsanız ve biraz çalışırsanız başarılı olabilirsiniz. öğrenci durumu ise genelde salmış durumdadır. sakindir ama haksızlığa ses çıkmaz. bazı araştırma görevlileri gerçekten cahildir bilmez ders anlatmaya çalışır.

  fen edebiyat ise mühendisliğe göre rahattır biraz. ders içeriği bilmem ama duyduklarımı anlatayım. derse düzenli gidip vize finalde düzenli çalışırsanız 4 yılda biter, elbet kıl bir hoca vardır. ama mühendisliğe göre daha sakindir. öğrenci durumu ise komiktir. her çeşit insanı görebilirsiniz. en komikleri ise entellektüel olmaya çalışıp bilgisizce takılan çok tip vardır. herkesin farklı gözükmeye çalıştığı bir fakültedir. başarılı olmak çok zor değildir.

  iibf ise en rahatı sanırım. herkes öyle der zaten burda. hocalar rahattır sınavlar testtir. ve okulda her erkek kaslı yakışıklı kızlar dekolteli güzeldir. hocalar bile en rahat hocalardır burada. dışarıda öğrencilerle vakit geçirirler dersler tartışmalara açıktır. çok fazla kıl hoca yok hiç duymadım diyebilirim. düzenli okula gitmeden sınav haftası çalışmayla okul bitirirsiniz. ingilizce eğitim verenler hariç. orada biraz zorluyorlarmış sanırım.

  eğitim fakülteleri her yerde aynı aslında. bol ödev bol ders şeklinde. ama uygulamalı eğitim açısında gayet iyi izlenimlerim var arkadaşlarımdan. sürekli ödev proje şeklinde geçiyor dönemleri. ve gerçekten severek okuyorsanız bundan zevk alabiliyorsunuz.

  şehir için de bir kaç şey söyleyeyim. burayı sevip sevmeme alışma durumunuz hangi şehirden buraya geldiğinize bağlı. ben istanbuldan geldim ve ilk başta çok zorlandım. sonra bir şekilde güzel arkadaş çevresiyle alıştım ve şimdi rahat rahat vakit geçiriyorum. gelişmekte olan bir şehir diyemem ama idare ediliyor. gidilcek eğlenilebilecek çok mekan yok kısıtlıdır ama her yerde olduğu gibi burada da eğlence için çevrenizin önemi çok. bazen evde oturup bile eğlenebilirsiniz.

  daha fazla bilgi almak isteyen olursa yeşillendirebilir diğer konularda da yardımcı olabilirim.
108 entry daha