şükela:  tümü | bugün
1225 entry daha
 • - abi iran var ya çok büyük bir kültür, öyle yazılanlara bakma bizden iyi durumdalar.
  - oğlum iran'da herkes istediği gibi takılıyor bakma her şey yasak dediklerine.
  - amerika'ya karşı duruyorlar diye adamlara kara propaganda yapıyorlar.
  - bütün dünya iran'ın daşşaklarını yesin.

  bu cümleler, telkinler ve hayatında iran'a gitmemiş, görmemiş, gidenden dinlememiş hadi onu da geçtim "iran hakkında biraz bilgi ver" desen ikinci cümleyi kuramayacak insanların avuntuları altında gittim iran'a. ben ki türkiye'den siktir olup gitmek hayaline yıllarını vermiş bir şahsiyetim, oturdum ateyist kafir halimle dua ettim türkiye'de doğduğuma iran'da doğmadığıma, ucuz kurtulmuşuz dedim.

  bir rejimin, bir yönetimin bir memleketi ne kadar boktan bir yer haline getirebileceğine tanık oldu bu gözler. insan hayatının doğuya gittikçe ucuzladığına, mükemmel bir potansiyelin nasıl heba edildiğine, özgürlük kelimesinin bizim diyarlardan dahi çok uzaklarda bulunduğuna şahit oldu.

  binlerce yasağı saymama gerek yok, "televizyonda enstrüman göstermek yasak" diyeyim anlayın siz durumu. "neden?" dedim kimse bilemedi. acaba hangi sakallı orospu çocuğu hangi enstrümanı götüne sokmak istedi tahayyül edemedim. zaten televizyonların hepsi de devlet televizyonu. sokakta gülen, muhabbet eden, birbirine gülümseyen insanlar yok. dünyanın en çok paramiliter gücü ve ajanı olan ülkelerinden olan iran'da herkes birbirinden korkar olmuş. insanların ruhu, umutları gibi evler, arabalar da yıkık dökük. ambargo fena vurmuş ülkeyi "acımadı kiii" diye yıllarca artistlik yaptıklarına bakmayın sarıklı piç kurularının.

  iş için gittiğim için beyaz yakalı kesimle de işçiyle de esnafla da muhatap oldum. yani ırkların, milletlerin bir grubun özelliği olmaz bireyin olur her zaman bunu savunurum da hakikaten genel olarak çok kral insanlar bir de. aynı bizim ülkemiz gibi durumları: okumuş etmiş kesimin çok büyük bir bölümü muhalif, bizim akit sürülerimiz gibi onların da devrimden nemalanan kitlesinin önemli bir kısmı bir baltaya sahip olamamış, eğitimsiz, cahil insanlar. tek farkı onlar bir insanın "muhalif" olduğunu kanıtlayarak ölmesine sebep olabiliyorlar. aynı bizdeki tayyip yalayıcıları gibi en çok yalakalık yapan saygınlık kazanıyor "dünyanın en kolpa devrimcileri"nin sathında. o yüzden iyice korkar olmuşlar muhalifler yobaz, fırsatçı orospu çocuklarından, gerekmedikçe birbirleriyle muhatap olmuyorlar.

  siyaset konuşmayı seven biri olduğum için "aman oğlum ağzını açma adamın götünü keserler orada" diye telkinde bulunmama rağmen dayanamadım. bizim elemana saydırırken salvomu gören fars kardeşlerim dayanamadı ve onlar da saydırmaya başladı rejimlerine. "lan adamlar nasıl böyle rahat konuşuyorlar, kumpas kurup sikmeseler bari." şüphelerimi de egale etmeye başladılar. beraberce bizim orospu çocuklarından girdik onlarınkinden çıktık fars ellerinde.

  gezi olayları'nı anlattım, onlar da ahmedinejad'ın ikinci kere cumhurbaşkanı seçildiği seçimlerden sonra çıkan olayları anlattılar. sepah denilen orospu çocukları sürüsü(ki siz onları "devrim muhafızları" olarak biliyorsunuz ki bu orospu çocuklarının ülkemizdeki karşılığı olan kurumu da), olayları "5 dakka içinde dağılın" şeklinde ilk uyarıdan sonra direkt kalabalığın üzerine ateş açarak sindirebilmiş. ölen onlarca kişinin haber yapılmadığı iddiaları o zaman da internet aleminde yayılmıştı konuştuğum insanlar da aynı iddialarını sürdürdüler. internet demişken, açık site bulursanız şanslısınız türkiye'deki tüm gazetelere varana kadar binlerce site sansürlüydü o kadar söyleyeyim. zaten "uygunsuz" bir siteye girmeye kalkarsanız sevgili devrimci piçler hemen sansür ekranıyla sizi karşılıyorlar. onlar da vpn'in, ip'nin, ktunnel'lerin kurdu olmuş. bu arada ahmedinejad'dan istisnasız hepsi ölümüne nefret ediyor. onun da malum şahıs gibi "babadan oğula nesil" olduğunu söylüyorlar. bilemiyorum ben onların yalancısıyım.

  yine tanıdık bir senaryo: ülkeden kaçabilen kaçmış, kaçamayan kalmış. codayi-i nadir ez simin'de asghar farhadi'nin de söylemek istediği gibi "hasta babalarını" bırakıp gitmeye vicdanı elvermeyenler de yok değil ancak siktirip giden ve gitmek isteyen doğal olarak çoğunlukta. asghar ferhadi demişken: sanat, edebiyat ve sinema da doğal olarak orospu çocuğu markajı altında. öldürülenler, kaçanlar, hapse atılanlar, ömür boyu işini yapma yasağı getirilenler bir değil beş değil bin değil iran'da.

  sepah denilen şerefsiz, onursuzlar sürüsünü de açalım biraz. iran'da bir sınırları vs koruyan normal asker var bir de bu çakal sürüsü var. bunlar malumuzun "toplumsal ahlak"tan sorumlu kesim. karıya kıza bakıyor musun, örf adet ve geleneklere uygun giyiyor musun, ya da sağda solda kafir kafir konuşuyor musun, mükemmel sistemlerine dil uzatıyor musun onun peşindeler. işlerinden ve rejim götü yalamaktan arda kalan zamanlarında ülkedeki fuhuşun, uyuşturucu kaçakçılığının, silah kaçakçılığının ve içki kaçakçılığının kontrolünü elde tutuyorlar. bu sektörleri döndürenler kodamanlarla beraber büyük oranda sepah'ın üst düzey piçleri. ülkede şu anda hepsi ihya olmuş durumda. bankaları bile var götü siklilerin.

  neyse iç karattım yeter biraz da ülkeye gelelim. gerçi nasıl içi kararmasın insan olanın amına goduğum yerinde. gördüğüm kadarıyla doğası mükemmel gerçekten, çok gezemedim ben aslında tahran ve hazar gölü'nün güneyi arasındaki bir kaç kent haricinde ama gördüğüm kadarıyla doğa genel olarak korunmuş bizdeki kadar anasını sikmemişler. yemekleri güzel zaten çok benzer etleri biraz daha yağlı sadece. her boka safran koymasalar daha güzel olacak ama tolere edilebilir. yabancısınız diye sikme denemeleri gelecek elbette biraz pazarlık yapın hemen iniyorlar. tahran'daki sarayları gezebilirsiniz, kuleye çıkmayın götüm gibi. azadi meydanını ve tejriş meydanını da gezebilirsiniz derbent'e mutlaka gidin.

  iran benim için gitmeden önce "doğu'da islam rejimi altında yönetilen bir ülke"ydi. artık "benim kafa yapımda, ruhu, fikri esir alınmış güzel insanların bulunduğu ülke". artık boş hümanizm mesajlarının işe yaramadığını öğretti bana hayat, "bir gün silahlanıp kendilerine bu zulmü çektirenlerin hepsinin götünden kan almalarını" dileyebiliyorum anca. iran'da bu entelektüel birikim var. ihtiyaçları olan maddi desteği ve silahı bulabilirler bir gün umarım. ayrıca iran bu haldeyse arap ülkeleri'ni düşünmek bile istemiyorum. yazık insanlar birbirlerine neler yapıyor amına goyayım.

  bu arada seviye fazla yükselmiş olabilir, kızları gerçekten taş gibi örtünün altından bile belli diyerek sözlerimi sonlandırmak istiyorum affınıza sığınarak. esmer tenler, kocaman kara gözler, kalın dudaklar, dolgun hatlar... oyş.
1553 entry daha