şükela:  tümü | bugün
12 entry daha
 • klasik bir oyun teorisi sorusu. cevabı şöyle:

  2'yi seçtiğimiz duruma bakalım,
  eğer ben 2'yi seçersem ve sınıf da %10'un altında 6 seçerse, 2 alırım.
  eğer ben 2'yi seçersem ve sınıf da %10'un üzerinde 6 seçerse, 0 alırım.

  6'yı seçtiğimiz duruma bakalım,
  eğer ben 6'yı seçersem ve sınıf da %10'un altında 6 seçerse, 6 alırım.
  eğer ben 6'yı seçersem ve sınıf da %10'un üzerinde 6 seçerse, 0 alırım.

  yani çözüm açık, eğer sınıf %10'ün üzerinde seçerse, ne seçtiğimin bir önemi kalmıyor, zaten 0 alıyorum. ama sınıf %10'un altında seçerse, ben 6 demem durumunda 6, 2 demem durumunda 2 alırım. dolayısıyla ben herhalükarda 6 seçerim.

  (bkz: game theory)

  edit: birçok itiraz geldi, peki ya bizim kararımızla sınıf %10'u aşıyorsa diye. bu durum bir şey değiştirmez. çünkü soruyu koyan hoca, en sona şu ibareyi koyuyor "kimse diğerlerinin cevabını göremeyecek" diye. bu uyarı bu durum için var zaten. sınıfın ne seçtiğini bilmiyoruz, dolayısıyla kabul edilebilir iki strateji var (sınıfın %10'un altını seçmesi ya da üzerini seçmesi, eğer benim seçimimle zaten yüzde 10'u geçiyorsa bile, sonuçta sınıf %10'u aşmış durum içinde sayıyoruz.

  bir de şu itiraz var, herkes birbirinin 6 diyeceğini düşünüp, 2 seçer diye. hayır seçmez. sonuçta sen 2 alırken bazıları 6 almış olacak. konuyla alakalı olarak (bkz: nash equilibrium)

  son olarak, sınıfı tek bir kişiymiş gibi çözüm yaptığım itirazı geldi. ben anlatması kolay olsun diye öyle anlattım. isteyenler "n" kişiye kadar çözümü genişletebilir. sonuç değişmiyor. 6'yı seçmek her zaman "weakly dominant strategy". gene meraklısı için (bkz: weakly dominant strategy) (bkz: strictly dominant strategy)
108 entry daha