şükela:  tümü | bugün soru sor
471 entry daha
 • 3 kere ameliyatını olduğum, peşimi bırakmayan hastalık.

  cinsi paratiroid kanseri. çok nadir görülüyor.

  üniversite son sınıf öğrencisiydim. bulantı, kusma, baş dönmesi vs gibi şikayetlerden sonra antalya'daki okulumdan mezun olup izmir'e ailemin yanına geldim. önce neyim olduğu uzun süre bulanamadı. beyin tomografileri, kan sayımları vs vs vs. bir gün 9 eylül üniversitesi'ndeki bir nörolog tahlillerimde kalsiyum değerimin çok yüksek olduğunu söyledi. tetkikler yapıldıktan sonra boynumdaki paratiroid bezlerinden birinin anormal davrandığı anlaşıldı. çünkü kemiklerden vücuda çözülen kalsiyum miktarını paratiroid bezlerinden salgılanan parathormon belirliyor. neyse ameliyat dendi. biz daha o zaman kanserin k'sini bilmiyoruz. annem başıma gelen her doktora, gereken neyse yapın, oğlum çok genç, yeni mezun gibi söylemlerde bulunuyor, ben de anneme sanki doktorlar işini bilmiyor, anne lütfen sus gibi şeyler söylüyorum, doktorlara gereksiz telkinlerde bulunduğu için anneme kızıyorum.

  bu paratiroid zıkkımının kanser vakaları çok nadir olduğu için doktor nasıl olsa kanser değildir diye boynumdaki bezi 8 parçaya ayırıp çıkarıyor.

  kanımdaki parathormon ve kalsiyum değerleri düşüyor ve 3-5 gün sonra taburcu oluyorum. eve geldiğimde patoloji raporunda yazan karsinoma ile uyumlu görüldü sözündeki karsinom kelimesini sözlüklerde aratınca kötü huylu tümör olduğunu öğreniyorum ve başımdan aşağı kaynar sular dökülüyor. patolojiyi yapan doktorla konuşuyorum ve paratiroid kanserlerinin çok nadir görüldüğünü, boynumdakinin kanser olup olmadığını söylemenin bile çok zor olduğunu söylüyor ve içini ferah tut diyor. ben de nasıl olsa parathormon ve kalsiyum değerlerim düşük diye içimi rahat tutuyorum.

  yeni mezun olmama rağmen, bir iş bulup çalışmaya başlıyorum. her şey güzel gidiyor. 4-5 ay geçiyor ve her ay yapılan tahlillerde pth ve kalsiyum değerlerim giderek yükseliyor ve 2. bir ameliyat deniyor. ikinci ameliyatı da oluyorum ama ne pth değerimde ne de kalsiyum değerimde bir değişme oluyor.

  2. ameliyattan 4 ay sonra 3. ameliyat için hazırlıklar tamamlanmış bulunuyor. yapılan tetkiklerde kanserin sadece boynumun bir bölgesinde olduğu belirleniyor. ben bu sefer bu pis hastalığı boynumdan söküp çıkaracaklarına inanıyorum ve 3. ameliyatı oluyorum. hem pth hem de kalsiyum değerlerim oldukça düşüyor.

  ameliyattan kısa süre sonra gene bir iş buluyorum ve bu sefer kazancım da iyi. yeni dostlar ediniyorum, çok güzel filmler izliyorum, çok güzel şarkılar dinliyorum. tetkikler devam ediyor ve pth ve kalsiyum giderek artmaya devam ediyor. hikayemde bugüne geldik işte. ailemin ve benim durumumu düşünün.

  paratiroid kanseri çok nadir görüldüğü için diğer kanser türleri gibi bilim insanları tarafından çalışılmıyor. sinekalset diye bir etken madde var. bu maddeyi içeren hapla kalsiyumu bir nebze düşürebiliyorsunuz ama benim şansıma bakın ki sinekalset benim bünyemde kalsiyumu düşürecek etkiyi göstermiyor.

  doktorumla yaptığım son konuşmada kendisi bana ameliyatla bu işten kurtulma şansımın çok nadir olduğunu söyledi. oysa benim bütün umudum, kanser henüz vücudumun tümüne yayılmadan boynumdan tamamen çıkarılıp atılmasına bağlıydı. bu kansere karşı ne bir kemoterapi ne de rapyoterapi var.

  psikolojim çok kötü. bütün bir umutsuzluk ve keder içindeyim. henüz 26 yaşında böyle ağır bir savaş vermek benim için çok zor. ailemin de psikolojisi iyi değil. 25 yıl gözünün içine bakıp büyüttükleri çocuk nadir görülen bir türe yakalanıyor.

  her şeye rağmen işte, hayat devam ediyor.

  belki avrupa'da, amerika'da ya da ne bileyim küba'da bir çaresi vardır da, burayı okuyan biri bana derman olur diye sizinle paylaşmak istedim.

  hepinizi çok seviyorum.

  edit :

  e-mail : needtobecured@gmail.com

  konuyla ilgili başlıklar :

  (bkz: paratiroid kanseri)

  (bkz: alm est'e tedavisi için destek oluyoruz kampanyası)

  ne yazacağımı, ne yapacağımı bilememekle birlikte bana çok büyük bir ailenin en sevilen ve en küçük çocuğu hissini yaşattığınız için hepinize tek tek ve hiç bitmeyecek bir hisle minnettarım.

  o kadar çok iyi dilek ve en ufak yardımım olsa kardır diye yazılan doktor tavsiyesi mesajı aldım ki gerçekten ne yapacağımız hakkında en ufak bir fikrimiz yok. elimden geldiğince durumu özetlemeye ve sık sorulan soruları cevaplama çalışacağım.

  kan kalsiyumu seviyem üst sınırı aşmış olsa da parathormon seviyem henüz normal referans değerleri arasında olduğu için teknik olarak şu an kanser değilim. şu an 50 birim civarında olan bu değer ne zaman 80-100 sınırını aşar onu da bilemiyoruz. belki 1 hafta, belki 1 ay belki 2 ay. kalsiyum 2-3 birim daha artıp hayatımı tehlikeye atana kadar hastaneye yatmama gerek yok. hastaneye yatana kadar geçecek sürede tedavinin nerede ve nasıl gerçekleşeceğine karar vermemiz açısından acilen bir çıkış yolu bulmamız gerek. hastaneye yattıktan sonra benim elim kolum bağlanacağı için seçenekleri hızla daraltmam gerekiyor. sorulara gelirsek :

  hangi hastanede yatıyorsun?

  - bahsettiğim gibi kan kalsiyum değerim 12-13 birim olana kadar (şu an 10.3) hastaneye yatmama gerek yok. takibimi ege üniversitesi yapıyor ve 28 ağustos cuma günü beni takip eden hocamla randevum var.

  maddi olarak bir şeye ihtiyacınız var mı?

  - şimdilik yok görünüyor ama zaten henüz istanbul'dan sadece 1 hocayla görüştük. birkaç hocadan fikir almak ve bu bağlamda pahalı tetkikler yapılması gerekirse maddi desteğe ihtiyacımız olabilir. evi, arabayı satıp yetişemezsek emin olun haber vereceğim.

  türkiye'de kimlerle görüştünüz?

  - durumu sadece 9 eylül ve ege üniversitesi biliyor. sadece fikir almak bakımından istanbul'da meşhur bir endokrin cerrahla görüştük.

  kanzuk'u da seviyor musun?

  - evet, seviyorum.

  tüm gelişmeler= #54373737 (en son kasım 2018)
341 entry daha