şükela:  tümü | bugün
27 entry daha
 • izledikten sonra underrated kavramını ruhunuzun derinliklerinde hissedeceğiniz şahane dizi.

  öncelikle, dizinin vakalar anlamında sherlock'tan veya diğer muadillerinden aşağı kalır hiçbir yanı yok. bildiğin taş gibi dizi. fakat sunumda sherlock'la kıyas kabul etmez elbette. sherlock'ta bilhassa benedict cumberbatch ve martin freeman diziyi götüren adamlar. sherlock'un zekası ve watson'un enteresan kişiliği diziyi izlenir kılıyor. müthiş bir ikililer. endeavour ise bu yola hiç girmeden derdini anlatıyor. dedektif morse'un da zeka bakımından sherlock'tan aşağı kalır yanı yok işin aslı. dediğim gibi dizilerin sunum farklılıklarıyla ilgili. hangi sunumun beğenileceği elbette seyirciyle alakalı fakat hangisinin daha çok izlendiğiyle gayet kolayca anlayabiliyoruz bunu. işin içine biraz mizah, biraz da cazibe eklenince sherlock birkaç adım öne çıkıyor.

  mesela yine bir dönem/dedektiflik dizisi olan grantchester da bu açıdan bakınca sherlock ile benzerlikler gösteriyor. yakışıklı bir başrol, güzel müzikler, yerli yerinde mizah kullanımı. tabii olaylar daha az karmaşık grantchester'da. daha mütevazi bir dizi.

  endeavour'da ise bölüm başı bir cinayet ortaya çıkıyor, sonra o vaka çözülmeye başlandığı sırada bir başka cinayet daha ortaya çıkıyor ve parçalar birleştirilip cinayetler aydınlatılıyor. hiç lamı cimi yok. dizinin "izleyiciyi eğlendireyim, biraz da şundan katayım" derdi yok. neyse o. cinayet mi? öyleyse kanıt lazım, şahit lazım. araştırıyorlar, buluyorlar, birleştiriyorlar, çözüyorlar.

  bölümlerin 1,5 saat olması sadece ilk bölümde diziye girerken biraz sıkıntı yarattı bende. sonraki 8 bölüm ise aktı gitti. 4'er bölümden 2 sezon var şimdilik, 3. sezon 2016'da gelecekmiş.

  sonuç olarak ingilizler burada da kalitesini öne çıkartmış. dönem atmosferi ile dedektiflik birleşince muhteşem bir şey peyda olmuş. meraklılarına tavsiyemdir.

  not: dizinin çevirilerini yapan scissorshands'e de içtenlikle teşekkür ederim. diziyi izlenir kılan muazzam çevirilerdi. eline sağlık.
55 entry daha