şükela:  tümü | bugün
728 entry daha
 • sesi 0.5 oktav olduğu iddia edilen vokal. güler misin, ağlar mısın?

  link (bilgili, belgeli geleceksin böylelerine)

  adamın ses oktavı geniş olmasına rağmen, keşke konu sadece oktav olsaydı iyiydi. sesin istiyorsan 6 oktav olsun, istiyorsan 1304935235235 oktav olsun, ses rengin iyi değilse, çeyreğin oktavdaki adam eline alır gitarı, bir şarkı okur kendince alkışı alıp götürür. sende sesinin oktavlarını yerden toplar bir zahmet bir yerine sokarsın. önemli olan şu durumu idrak etmektir.

  james hetfield, orjinali vokalist olan bir insan değildir. ses aralığı gayet sağlamdır, ses rengi iyidir, ses terbiyesi sıkıntılıdır. neredeyse kendine ait bir tarz yaratmıştır zamanla. o yüzden taklit edilebilmesi kolay bir vokali yoktur. kaç tane kallavi vokalistin, metallica şarkısına gireyim derken perişan oluşunu izledim ben. ver michael jackson şarkısını öttürsün, ver queen şarkısını anasını ağlatsın, ver judas priest şarkısını gözü kapalı gitsin ama koskoca adam metallica şarkısına girince ani bir şekilde dağılıyor. bu da james ile aynı ses aralığını tuttursan bile o renkte ve o tarzda şarkıya giremediğin için mutlak suretle rezil olman demek oluyor.

  ha adam sesine iyi bakamamış zaman içerisinde, anasını bellemiş. bazı insanlar, küp küp alkol alıp, tarla boyutundaki tütünü harlasa bile sesinin tonunu ve aralığını korumayı başarıyor. bazıları ise başaramıyor, konu bu kadar açık ve net. bende şu an ki durumdan rahatsızım açıkçası, örnek vermek gerekirse;

  2001 yılında grup dağılma aşamasına geldiğinde, adamlar konserlere ara verdiler. o sırada james'in sesi dağılma noktasındaydı. yıllar sonra, bob rock, bas gitarist olunca geçici, adamlar futbol maçı öncesi konser verdiler ve james'in sesi eskisi gibi yerine oturmuştu. sonra 2004 yılında bir daha bozuldu. adamlar ara vereceklerine ana avrat konser verdiler. 2006 yılında james'in sesi artık civciv gibi olmuştu. tekrardan bir ara verildi, tabii bunun yanında albüm çalışmalarına başladılar, konserleri azalttılar. 2008 yılına geldiğimizde james'in sesi gene canavar gibi oldu. sonra tekrar bir kötü bir iyi oldu işte.

  sonuç olarak; jeymz abimiz ''bir ara vereyim, bir soluklanayım'' demiyor maalesef. bu yüzden sesini hep zorlayıp zorlayıp duruyor. adam akıllı şan eğitimi'de almıyor kendileri. sesini bu yüzden koruyamıyor ama kendisi gene james hetfield, gene james hetfield.

  ek sonuç: adamın kıymetini bilin. ölünce yerine geçecek çok adam ararsınız.
903 entry daha