şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
  • salvador dalí'nin en tanınan eseri. 1931 yılında resmedilmiş, bir sonraki sene sergilenmiştir. sürrealizmin en bilinen örneklerindendir, cep saatlerinin yavaşça eriyişini anlatır. türkçe'de eriyen saatler, ingilizce'de soft watches olarak da bilinir. 24x33 cm ebatlarındadır.

    dalí -ayni zamanda en sevdigi temalardan biri olan- catalonia'nin cape creus adi verilen sahilini resmederek basladi bu calismaya. eriyen saat imgesini camembert peyniriyle ile yaptigi bir ziyafetten sonra ekledi- yani saatler, eriyen yumusak peyni imgelemi tasiyorlardi. resimde 3 adet eriyen saat görülür, birinin üstüne bir sinek kondurulmuştur, 4. saat ise karincalar tarafindan taşınmaktadır. bu esere yapılan yorumların genelinde dali'nin "zaman insanların sandığından daha dirençsizdir"i anlatmak istediği söylenir.
    eserin orta yerinde, saatlerden birinin altinda, amorfik bir insan yüzü profiline rastlanır, aynı yüz, the great masturbator adlı eserinde de karsimiza çıkar.

    ilk halk sergisi 1932 yilinda nyc'de olmuş, ve 250 dolara satılmıştır dalinin bizzat kendisi tarafından. halen nyc'de museum of modern art (moma) 'da sergilenmektedir.
18 entry daha