şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
10516 entry daha
 • (bkz: karl detroit)

  1827 yılında almanyanın magdeburg kentinde bir müzik öğretmeninin oğlu dünyaya gelir. anne ve baba sürekli kavga ettiklerinden dolayı çocuk akrabaları tarafından yetimhaneye götürülür. 12 yaşına geldiğinde bir gece yarısı yetimhaneden kaçar ve hamburg'a gider. büyük bir liman kenti olan hamburg'da bir gemide miço olarak işe başlayan karl detroit, bütün akdenizi dolaşıp, marmara denizinden boğaza giren gemisinden kız kulesini görünce denize atlar ve kız kulesine doğru yüzmeye başlar. çocuk yakalanır ve sadrazam âli paşanın (şair) yanına götürülür.
  sadrazam sorar; 'neden kaçtın almanyadan?' karl detroit cevap verir: 'dayak vardı orada, bıktım kaçtım'
  'peki ya neden akdenizin onca yeri değil de istanbulda atladın denize evladım?' diye sorar sadrazam. kız kulesini gösterir karl detroit ve 'ben o kuleyi çok sevdim' der. almanlar çocuğu geri ister, fakat sadrazam âli paşa 'hayır alamazsınız, o artık benim oğlum' der ve o gün karl detroit adı değişerek mehmet ali adını alır ve askeri okula başlar. aldığı eğitimin ardından kırım harbine katılır ve paşa ünvanı alır. 1878 berlin anlaşmasına giden heyetin içinde yer alan mehmet ali paşa, doğduğu ülkeye geri dönmüştür ancak artık o bir osmanlı paşasıdır.
  almanya dönüşünde arnavutlukta yolunu kesen eşkiyalar tarafından öldürülür.*(kongrenin kararlarından memnun olmayan müslüman halkı yatıştırmak için arnavutluk'a gönderildi. kosova'nın gjakova kasabasında halk tarafından linç edilerek öldürüldü*) arkasında 4 kız çocuk bırakır. bunlardan biri leyla hanım, bu leyla hanımın da bir kızı olur, celile hanım. ilk türk ressamlardan olan bu celile hanımın da bir oğlu olur ve o küçük bebek büyüyüp türk edebiyat tarihine adını nazım hikmet olarak yazdırır.

  biraz sunay akın, biraz wikipedia'dan alıntılar ile oluşturulmuştur.

  https://tr.wikipedia.org/…i/mehmed_ali_paşa_(müşir)
25148 entry daha