şükela:  tümü | bugün
98 entry daha
  • en gelişmiş ve kompleks olanı değil, sadece en uyumlu olanı seçer doğa. insanlar bu mekanizmayı pek anlayamadıklarından evrimin sadece "iyi yönde" olduğuna dair bir zorlayıcı etkisi olduğunu düşünürler ki bu yanlıştır.

    mesela dürüst, çalışkan ve zeki bir insan olmak, almanyada işe yarar, çünkü oranın toplumsal filtreleri için bu pozitif bir etkidir. böyle olan insanlar, kolaylıkla daha iyi yerlere gelir, daha güzel kadınlarla evlenir, daha çok kendilerinden üretirlerse sebebi dürüst, çalışkan ve zeki olmaları değil, toplumsal filtrenin bu yönde bir filtreye sahip olmasıdır.

    türkiyede ise ahlaksız, fırsatçı, yalaka ve sinsi bir insan olmak işe yarar. mesela düşünün, yeterince sinsi ve yalakaysanız o gördüğünüz milyonluk evlere sahip olabilir, daha güzel kadınlarla evlenebilir ve soyunuzu daha kaliteli bir şekilde sürdürebilirdiniz. ama siz, kendi varoluşunuzun gereğine itaat ederek, direnerek, sabit bir frekansta kalıyorsunuz, haliyle aranızdan bazıları yamuluyor, bazıları ölüyor, bazıları da varlığını zar zor sürdürüyor. neden? çünkü türkiye'nin toplumsal filtreleri de bu yönde.

    her şey ortam ve koşulun nasıl bir stres etkisi ve filtre mekanizmasına sahip olduğuna bağlıdır.
101 entry daha