şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
 • yeni bir insan türü daha doğrusu insanların atalarından olduğu düşünülen yeni bir tür.
  buluşu yapan ekibin başındaki paleoantropolog prof. lee berger'e göre insanların kökeniyle ilgili teorileri kökünden değiştirebilir.

  şöyle bir mağarada johannesburg'un biraz dışında bulunmuş fosiller. sotho dilinde yıldız anlamına gelen dinaledi chamber (gerçi ingilizcesi rising star chamber) ismindeki mağarada bulunduğu için fosiller, türe de homo naledi demişler. mezar olarak kullanılan bu alanda 15 kişiye ait 1500'ün üzerinde fosil parçası bulunmuş. daha kesin olmamakla beraber fosillerin en az 2 (hatta 3'e yakın bile olabilir) milyon yıllık olduğu düşünülüyor.

  - avuçları küçük, parmakları uzun ve kavisli (ama yine bizimkilerden küçük). bu da tırmandıklarını gösteriyor. ancak ağaca tırmanan türlerden farklı.
  - beyinleri en fazla portakal büyüklüğünde
  - bacakları vücuduna göre uzun, ama ayakları bizimkine çok benziyor.
  - boyu 1,5m civarında, ağırlığı da 45 kilo gibi, vücuduna göre kafası küçük
  - omuzları bizimkilerden daha çok dönebiliyor, yine tırmanmayla ilişkillendiriyorlar.
  - uzun mesafeleri yürüyerek katediyorlar (insanlara atfedilen bir özellik)

  bu mağaranın içinde bu bölümlere girmek çok zor. yukardaki videoda da görülebileceği gibi çok dar yerlerden geçerek oralara ulaşabiliyorsunuz. geçilmesi gereken yerlerden biri de 17 cm genişliğinde (hatta proje için sosyal medyada zayıf bilim insanı aramış). peki böyle bir yeri sadece mezarlık ve ölü ritüelleri için bu zahmete girmenin anlamı ne? berger bunu ilginç bulmakla beraber davranışı insana ait olarak tanımlıyor. insanlara ait bilinen ilk mezarların 100 bin yıl öncesinden oldugunu söylemişler.

  tabii ki bulunan yeni tür modern anlamında bir insan değil. insan türünün en ilkel hallerinden biri, ama aynı zamanda modern insanın da özelliklerini taşıyor.

  bu türe ait yüzlerce kalıntının daha oradaki mağaralarda olduğu düşünülüyor.

  trivia: fosiller, birçok büyük buluşta olduğu gibi şans eseri ortaya çıkmış. bir jeolog ve arkadaşları rising star mağara sisteminde gezerken bir parçaya denk gelmişler ve fosili berger'e göstermişler. o da national geographic'i arayıp çalışmalara başlamış. derginin ekim nüshasında detaylı bir yazı yayınlayacaklarmış.

  kaynak:
  [http://elifesciences.org/content/4/e09561 http://elifesciences.org/content/4/e09561]
  [http://edition.cnn.com/…edi-human-relative-species/ http://edition.cnn.com/…edi-human-relative-species/]
  [http://www.iflscience.com/…ically-disposed-its-dead http://www.iflscience.com/…ically-disposed-its-dead]

  edit: ulan yazmaya başladığımda hiçbir şey yoktu buralarda. ben yazana kadar 5 entry girilmiş. helal. ama silmeyeceğim.

  cilgin fantezilerin adami'nın sorusu üzerine edit:

  cilgin fantezilerin adami mantıklı bir soru sordu. mağaralara 3 milyon yıl önce de şimdiki kadar zor ulaşıma mı sahipti, çökme vs. olamaz mı 3 milyon yılda? diye. verdiğim linklerden biri bunu, yani bölgenin coğrafi değişimini incelemiş.

  eğer mağaraya şimdiki gibi 3 milyon önce doğrudan bir giriş hiç olmadıysa, bu buluşun başka bir önemi de homo erectus'lara atfedilen ateşi kontrol etme özelliği muhtemelen homo naledi'lerde de vardı. ama buna karşı çıkanlar da var. national geographic'in konuyla ilgili yazısında danışılan uzmanlardan biri beyni bu kadar küçük olan bir türün ateşi kontrol ettiğine inanmıyor. basitçe "o zamanlar mağaraya daha kolay bir ulaşım vardı, ancak daha bulunamadı muhtemelen" diyor.

  aynı yazıda bahsedilen benim yazmadığım başka bir şey de yapılan kafatası-diş analizlerine göre homo haledi homo erectus ve homo habilis'le aynı gruba ait. hatta homo erectus'a daha yakın özellikler taşıyor.
76 entry daha