şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • bir sezondaki yarışların %70'ini kazanma derecesini 2004'te michael schumacher'e kadar elinde tutmuştur. ancak schumacher 18 yarışta %72lik oran yakalamıştır. bu alanda rekor, %75 ile monaco'da suya uçup kurtulan ancak italya'da test esnasında merhum olan alberto ascari'ye aittir.
  bir sezonda (10 yarış) 7 yarış kazanma istatistiğini 1988'de ayrton senna 16 yarışın 8'ini kazanarak kırmıştır. aynı sezon alain prost da 7 yarış kazanmıştır.
  kazandığı yarışlarda çoğunlukla farkla finish gören jim clark'ın efsanevi performansları:
  1965 ingiltere grand prix'i: geçişe elverişli olan pistte yağ basıncı sorununa karşı graham hill'e geçilmeyip kazanmıştır.
  1967 italya grand prix'i: yarışın başlarında lastiği patlar ve 1.5 tur kaybeder. ancak 60. turda liderliğe kadar çıkar, son turda yakıt pompasındaki arıza nedeniyle 3. sıraya düşer. bu yarış aynı zamanda son turda liderliğin en çok el değiştirdiği 2. yarıştır. 1. yarış ise, 1982 monaco grand prix'idir.

  -

  fia seyirci çekmek için bazı pistlerde f2 ve f1 pilotlarını aynı anda yarıştırıyordu. özellikle almanya'daki yarışlara 50 binden fazla seyirci katılıyordu. bilhassa hockenheim'da 60 bine kadar seyirci oluyordu. günümüzde bu rakam 150 bine kadar çıkıyor.

  lotus o yıl otomobil mühendisliğinde çığır açmıştı, climax efsanesi geride kalmış, brm'den de istenilen performansı alamamışlardı, ve yıllarca formula 1'e damga vuracak olan ford motorlarının en güçlü olduğu yılların tam da başlangıcında takım olarak tarih yazmak istiyorlardı. biraz da 1,5 yıllık hayal kırıklığının intikamını almak vardı. nitekim güney afrika yarışında 1-2 gelerek bunu göstermişlerdi. jim'in de kafası bir önceki sorunlu ve şanssız yılı unutmak vardı. o zamanlar iki grand prix arası aylarca sürebiliyordu. güney afrika ile bir sonraki ispanya grand prix'i arasında 4 ay vardı. jim de, bu arada sürekli olarak boac 1000* yarışlarında yarışıyordu. ancak kontratındaki maddeden dolayı hockenheim'a çıkmak zorundaydı. otomoboliyle yatıp kalkan jim, hockenheim'da otomobiline ayağının tozuyla binmişti. jim, aracında tuhaf sesin geldiğini söylüyordu, ancak 60-70 yıllık ağaçların ormanında sesin böyle gelmesinin normal olduğu söylenmiş. hockenheim'ın o günkü ormanlık bölümü güneşli bir havada pistin açık bölümleri kuru olsa bile ıslak olurmuş. bu yüzden pistin bazı bölümlerinde asfalt yoktu, beton dökülmüştü. jim yaklaşık 255 km ile pistin efsane şikanına girdiğinde spin atar ve aracı ağaçlar arasında bowling topu olur, geriye yalnızca kokpit bölümü kalır. kazanın esrarengizliği halen çözülememiştir. geriye bir kaç demeç kalmıştır.
  yarış mühendisi dave sims: "sağ arka lastiği soluk olduğu için savruldu."
  o gün pistte yarışan ve jim'e yakın sürücü derek bell: "jim'in motoru tüm hafta boyunca tekliyordu, ateşleme sorunu vardı. belki de, şikana girdiğinde motor kesildi ve jim kontrolünü kaybetti"
  kazaya şahit fotoğrafçı: "kayarak geçmişti, direksiyonu döndürürken yanıt alamadı ve defalarca uçtu, makinemi elimden bırakmıştım"

  kazadan sonra şikanın olduğu bölümü bariyerlerle donattılar, şikan aynı kaldı. ta ki 1980 yılında patrick depailler alfa romeo'nun geliştirme testlerini yaparken geçirdiği kazada hayatını kaybedene kadar. o kazadan sonra ilk şikanın geçiş hızını düşürdüler. ancak pist tarih boyunca 5 can almıştır. (sonuncusu 1986'da)
  2002 yılında ormanlık bölüm kaldırılarak yaklaşık 7 kmlik pist, 4.5 km'ye düşürülüp daha hızlı hale getirilmiştir. bazı formula 1 erkanları "böylece jim clark'ı ormana meçhule gömmüşlerdir." tepkisi vermiştir.
7 entry daha