şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
630 entry daha
 • 2. sezon 1. bölümü olan be right back ile ilgili bir detay yakaladım.

  --- spoiler ---

  şimdi karı ve koca olan bir çiftimiz var. ilk sekansta kadın kahve alıyor benzinlikten. adam ise arabanın içinde aşırı smart telefonuyla aşırı derecede meşgul görünüyor... sonra kadın sürüyor arabayı ve eve gidiyorlar. eve girdiklerinde kitaplıkta werner herzog'un filmlerini içeren bir dvd seti görüyoruz...

  sonra adam evden bir yere gitmek üzere ayrılıyor ve geri dönmüyor... neden öldüğünü direkt olarak anlamıyoruz ama kuvvetle muhtemel ki trafik kazası yapıyor. sebebi ise görünen o ki araç sürerken telefona dalması.

  werner herzog'un buradaki önemi ise şu: bu bey amca 7 ağustos 2013 tarihinde online olarak yayınlanan from one second to the next adlı belgeselinde araç kullanırken mesajlaşma halinde olmaları nedeniyle ölümlü trafik kazalarına neden olan kişilere ve bu kazalarda hayatını kaybeden kişilere ve onların ailelerine yer veriyor.

  --- spoiler ---

  bu detayı az evvel bisiklet üstünde bim'den aldığım dost marka muzlu sütü içerken yakaladığımı zannettim. ancak tezimin doğruluğunu kanıtlamak için imdb'ye girdiğimde şunu gördüm ki black mirror'un bu bölümü 11 şubat 2013'te yayınlanmış. yani belgeselden ilham almak gibi bir durum pek olası gözükmüyor. dizi senaristleri, belki herzog'un belgeseli tamamlamadan evvel söylediği bir demeçten esinlenmiş olabilirler ki bu da bana pek mümkün gelmiyor. belki de werner herzog, black mirror'dan esinlenmiştir, kim bilir.

  https://youtu.be/xk1vcqfypos

  not: bir de dikkatimi çeken bir nokta daha var. bu errol morris ve werner herzog, belgesellerinde röportaj yaptıkları kişileri kareye öyle bir yerleştiriyorlar, öyle bir kare kompoze edip öyle bir ışıklandırma kullanıyorlar ve özneleri öyle iyi deşiyorlar ki bu ikilinin tüm belgeselleri sırf röportajdan oluşsa gene de sonuna dek izlettiriyor kendini.
3749 entry daha