şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • edit: bunu en başa yazıyorum, çünkü okuma özürlü arkadaşlar olayı yanlış anlıyorlar. hatta anlamıyorlar okumadıkları için. "parasızlığın gözü kör olsun" denmiş. arkadaşım, verdiğim tarifin dışında şuradaki sadece bir-iki paragrafı okusaydın bu tarifin parayla değil sağlıkla ilgili olduğunu anlardın. hem evde cips yapmak lükstür, çünkü daha fazla para gerektirir. gidip patates alacaksın. kaliteli yağ kullanacaksın. o yağı ısıtmak için yakıta ihtiyacın var. ben bu tarifi "içindekiler" kısmını okumaktan aciz yurdum insanı için verdim. toplum olarak biraz olsun sağlıklı olalım diye. "o kadar mı etkiliyor toplumun sağlığını" deme. o kadar etkiliyor. aşağıda da bahsettiğim gibi bu ülkede "her gün" 5-6 bin kamyon cips tüketiliyor. cips beyinliler

  "gerçek cipsin yerini tutmayandır"mış. ama hangi cips?

  cips denince benim aklıma 20'den fazla çeşit geliyor. frito-lay firmasının markalarının her biri kendi içinde ayrılıyor ve her markanın ürünleri birbirinden farklı. patos şu bu falan hiç girmiyorum bile.

  şimdi öncelikle vereceğimiz tarif, lay's klasik . onu şeapalım.

  peki neden bu tarif? durduk yere yağdır patatestir ne işimiz var bizim? en büyüğü (süper dediğimiz) zaten 2,5 tl'cik. alıp yerim. değil mi ama? değil işte. yukarıda verdiğim linke tıklarsan ürünün yağ oranını görürsün. tamı tamına %33! boru değil yani. "çok mu?" çok. süperi -yanlış hatırlamıyorsam- 122 gram. yaklaşık 35 gram yağ tüketiyorsun, sadece bir paket cipsten. allah bilir sen bunun yanında neler götürüyorsun. mesele sadece yağ da değil. o yağın ayçiçek yağı olması... bin türlü işlemden geçiriliyor, bitkiselliği mitkiselliği kalmıyor. hem kalsa ne olacak? yine en zararlı yağlardan. kullanılan patatesin nasıl olduğundan bahsetmeme gerek var mı? hem bizimki ev yapımı olacak. daha lezzetli, daha sağlıklı. devam et öyleyse.

  bir ekleme daha yapalım yağ konusuna. frito-lay ürünlerinin üstünde şöyle bir ibare var, olduğu gibi yazıyorum: "trans yağ yoktur. türkiye'de faaliyete başladığımız 1993 yılından beri ürettiğimiz ürünlerin hiçbiri, hiçbir zaman trans yağ içermemiştir." ciddi olamazsın! bu yazıyı okuyan yurdum insanı kendini fark edebilme yeteneği gelişkin zanneder, içeriğini dikkatli bir şekilde okumaz. okusa da "yağ: % 33" der, geçer; çizelgeyi dikkatli incelemez. şimdi çizelgeye bakalım. "100 g.'daki trans yağ asitleri*: 0,07 g" hani yoktu lan trans yağ? 100 g.'daki 3,3 g. doymuş yağ konusuna değinmiyorum bile (ayçiçek yağı demişti. nasıl işlenmiş ama). alta da bir açıklama düşmüş: "*ürün içindeki toplam yağın 100 g.'ında 1 g.'dan azdır." diye. e şimdi bu ülke günde 5-6 bin kamyon cips tüketiyor (bu konuyu daha sonra ayrıntılı inceleyeceğiz). ne kadar trans yağ tükettiğinizin farkında mısınız? hani siz bireyci değil toplumcuydunuz? o hâlde olaya böyle bakacağız.

  ----- okumasan da olur -----

  konuyla alakası yok ama cips hakkında bir nüansa dikkat çekmek istiyorum. öyle eline cips alıp yiyen biri değilim. eskidendi o. gerçi o zamanlar da o kadar çok tüketmezdim. zararından falan değil "olmasa da olur" dediğimden. sonra susayacaksın, elin tuzlanacak, yağlanacak falan. hani o zahmete girmek sorun değil ama cips için değmiyor işte. en azından benim için. neyse, biz konuya gelelim. stanttan aldığınız cipsin paket boyutu, fiyatı, tadı sizin için ne kadar önemli? en fazla sevdiğim cipsten bahsedeceğim. 25 kuruşluk süt mısırı. neden 2,5 tl'ye çok daha büyüğü varken ben 25 kuruşluk 18 gramı tercih ediyorum? bilmeyenler için cips firması hakkında biraz bilgi vereyim. frito-lay şirketin adı. pepsico ile beraber kardeşler. firmanın markaları var: lays, doritos, çerezza, cheetos, ruffles falan filan. bu her markanın ürünleri de ayriyeten bir markadır. mesela doritos için konuşalım. doritos baharatlı, doritos peynirli, doritos acı biber falan filan fıstık. benim sevdiğim süt mısırı, cheetos markasının bir ürünü: mini cheetos shots. 25 kuruşluk mal için bu kadar konuştuğuma değer mi? ben seviyorum, sevdiğim için her şeyi yaparım. ondan bahsetmek bile zevk veriyor. neyse. frito-lay'in çerezza markasının da süt mısırı ürünü var. ilginç. hem de boyutu büyük. küçüğü yok. şimdi arkadaşlar, 2,5 tl olan bu ürün (yani süperi) -yine hatırlamıyorum ama- galiba 110 gram falandı. oysa ben küçük olandan 10 adet alsam 18*10=180 gram. biraz daha zorlasa aynı fiyata iki katını yiyeceğim. konu bu da değil. küçük olanın tadı ne kadar güzel, ne kadar yoğun, ne kadar harika ise büyük olanın tadı o kadar boş, o kadar dandik, o kadar üfürükten püfürükten bir şey. içi hava dolu sanki. aynı firmanın iki ürünü aynı isimle satılır da bu kadar farklı mı olur? allah aşkına bi'tanecik alıp yiyin. işte böle. ne yiyip içtiğimize bakmak lazım. boyutuna, gramına, büyüğüne, küçüğüne bile. gerçi merakla alakalı bir şey bu. o değil de tarifi unuttuk lan!

  ----- okumasan da olur -----

  evet. ne yapıyoruz? cips! hangisinden? lay's klasik'e benzeyenden. "benzeyenden" diyoruz, çünkü daha güzelini yapacağız.

  malzemeler?

  1 adet soyacak.
  yemek istediğimiz kadar patates.
  patatesimize göre yağ. biraz fazla olursa iyi olur.
  yağı kızdıracağımız bir süzgeçli, çukur tencere veya fritöz veya çukur normal tencere (tava bile olur yani. öğrenci arkadaşları zorlamayalım şimdi).

  not: patatesler lütfen kızartmalık olsun. kızartmalık patates nasıl anlaşılır? markette satılanların üstünde yazıyor. pazardan alıyorsan satıcıya sor. satıcıya benim gibi güvenmiyorsan ürünü incele; kızartmalık patates sert olur, kabuğu da çok ince olur. yukarıda lay's klasik'in linkine tıkla. o fotoğraftaki patatesler kızartmalık. bak kabuğu ne kadar ince. peki elimizdeki patates kızartmalık değilse n'apalım? böyle idare edicez. devam et.

  yapılışı:

  1. patatesler yıkanır. soymadan mı? evet, soymadan. temiz olun lan biraz. çamur bile oluyor onların üstünde. ilaçtan bahsetmiyorum bile.
  2. patatesler soyulur.
  3. en önemli iki kısımdan biri burası. önce şu fotoğrafa tekrar bakalım. patatesi nasıl görüyorsan soyacak yardımıyla o şekilde ince ince cipsleyeceksin (doğrayacaksın, desem olmuyor. isimden fiil türetmek zorunda kaldım). cipsleme işlemi bittikten sonra yağı kızgın hale getirmek üzere altını açacaksın.
  4. patatesleri tekrar güzel bir şekilde yıkayacaksın.
  5. bir kaba su koyup içine bol miktarda tuz atacaksın.
  6. yıkadığın patatesleri bu tuzlu suyun içine atıp şöyle bir karıştıracaksın, ta ki yağın kızgın hâle gelene kadar. sonra kağıt havlu yardımıyla kurutacaksın (neden? üzerinde su kalıyor. biz bu patatesleri kızgın yağa atacağız. çok kötü olur).
  7. kızgın hâlde bekleyen yağın içine patatesleri atacaksın.
  8. yağın içinde hafif yoklayacaksın. cips gibi olmuşsa olmuştur. erken çıkarma. ama yakma da. kızardığını anlarsın.
  9. iyice süz ve servis yapmak istediğin şeyin içine koy. kase olmasın. geniş servis tabağı olabilir.
  10. tuzla.

  artık servis yapılabilir. yanında ketçap, mayonez de kullanılabilir. hatta farklı soslar tüketilebilir. içine biraz sos ya da baharat karıştırılmış yoğurt da olabilir ki tercihim budur.

  afiyet olsun.

  şimdi bunu bir de baharatlı yapalım.

  yukarıdakini başardıysan bunu çok daha güzel yaparsın.

  malzemeler:

  yukarıdakilere ilaveten baharat. hangi baharatı kullanacağına sen karar verebilirsin. tavsiyemi yazayım:

  1. kırmızı biber tozu (bul biber demedim bak. bunun toz hâlinde olanı var.)
  2. biraz kimyon.
  3. biraz kekik
  4. rendelenmiş çok az soğan ve çok az sarımsak

  yapılışı:

  baharat, patatesleri cipsledikten hemen sonra atılmayacak. patatesler kızardıktan sonra da atılmayacak. ne zaman atılacak? zeki arkadaşların tahmin ettiği üzere patatesler kızarmakta iken atılacak. daha doğrusu kızarma işlemi bitmek üzereyken. neden? nasıl? eğer baharatı kızarma işleminden önce atarsan patatesler kızarana kadar o baharat yanar. o zaman hem yağımız mahvolur hem cipsimiz. hem de baharat boşa gider. her şeyi baştan almamız gerekir. kızartma işleminden sonra atmıyoruz, çünkü o zaman baharat yapışmayabilir, dökülür. istediğimiz verimi alamayız ama bu işlem yine de baharatı önce atmaktan iyidir. aşağıda yazacağım yöntemi tutturamazsanız böyle yapın.

  cipsler kızardıktan sonra çıkarılır. üstüne baharat atılır, tekrar yağa bırakılır. hemen çekilir. tamamdır.

  afiyet olsun

  edit 2: arkadaşın biri (badim) eleştiri yazmış, daha doğrusu özetlemiş. çok güldüm ya :)
  (bkz: #55610362)
9 entry daha