şükela:  tümü | bugün
34 entry daha
  • özellikle yetkili servis denen cahiller sürüsünün övmeyi pek sevdiği kablodur bu. tam açılımı high definition media interface olup yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayan cihazlarda kullanılması elzemdir. amma ve lakin öyle iddia edildiği gibi ucuzu ve pahalısı arasında da bir görüntü farklılığı, ses kalitesi, hipersonik görüntü kalitesi sağlamak falan gibi bir özelliği de yoktur. bu kablolar dijital veri taşımak üzere tasarlanmıştır. dolayısıyla 1 ve 0 lar ile çalışır yani görüntü ve ses varsa vardır, yoksa yoktur, analog kablodaki gibi aman da görüntü kalitesi bozuldu, daha iyisini alayım demeye gerek de yoktur.

    sisteminizde bir arıza olduğunda gelen yetkili servisin über süper hiper bilgili elemanları hemen ilk iş en pahalı kabloyu kakalamaya çalışırlar. bilmeyen adam da bunun bir işe yarayacağını zanneder. gidin teknosadan 10 tl'lik hdmi kablo alın, aynı sonucu alırsınız, hi-end sistemler satan yerden metresi 100 tl'e kablo alın yine aynı sonucu alırsınız. ha ama bir küçük nüanstan bahsedebiliriz. bu bahsettiğim durum genelde 4-5 metreyi geçmeyecek ise geçerli. daha uzun kablo ihtiyaçlarında biraz daha kalite kablo uzun vadede faydalı olabilir.

    peki diyeceksiniz ki, neden metresi 100 liraya kablo yapmışlar kardeşim, madem o para vardır bir faidesi. faidesi şudur ki, adamda para bol, evine koymuş 80 inch led tv'yi, ses sistemine de yatırmış binlerce lira para, e şimdi buna 10 tl'lik kablo takarsa kendini kötü hisseder bu adam, o zaman ona pahalısını kakalamak gerekir ki tatmin olsun. kazanılan para arttıkça kullanılan ürünü de daha kaliteli kullanmak ister insan. mesela ayda 1000 tl geliri olan adam arko krem kullanır, 100000 tl geliri olan arko kullanmaz, içinde salyangoz sütü, balina spermi, kurbağa sümüğü bulunan bir de havalı ismi olan bir fransız markası bulur onu sürer yüzüne. peki arada ne fark vardır? aslında hiç fark yoktur çünkü insan cildininin elastik özelliğini sağlayan ve derinin içindeki kolajen adlı protein yaşla birlikte azalır, cilt sarkmaya başlar. bir de bağ dokusunda bulunan elastin adlı protein azalır, sonuçta cilt sarkmaya başlar ve buna kimsenin yapabileceği birşey yoktur. istersen al balinanın kendisini sür yüzüne. ama süren kişi kendini iyi hisseder. işte hdmi kablonun pahalısı da böyle birşey. sadece tatmin eder kişiyi, ama ucuzuyla aynı işi görür. he dersen ki, kardeşim pahalı kablonun oksitlenme koruması daha iyi, 1.4 olanlar daha hızlı veri aktarıyor, o dediklerin belki milisaniye düzeyinde ki sen ayırt edemezsin zaten canım kardeşim. kablo oksitlenirse de atar yenisini alırsın yine, paranı harcamaya değmez.
55 entry daha