şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
 • 14 ekim 1956’da osmaniye’de doğdu (daha önce adana’ya bağlıydı). ilkokul sıralarında amcasının kırık bir melodikasını bulup çalmaya başladı. babası tarafından bu yeteneği farkedildi ve ona yeni bir melodika alındı. ilerleyen yıllarda akordiona döndü.

  daha sonra lise yıllarında org çalmaya başladı. tayfunlar orkestrası’nı kurdu. bu orkestra o yörede iyi bir ün yaptı. daha sonra lise 2. sınıfta okulu bıraktı. ya müzik ya okul olmalıydı. müziği tercih etti.

  1976 yılında askerlik görevi için kütahya’ya gitti. kütahya’da orduevinde şarkı söylerken bir general onu dinleyerek zonguldak orduevine naklettirdi. askerlik bittikten sonra adana çukurova klübünde söylerken milli futbolcu metin oktay tarafından keşfedildi.

  metin oktay’ın istanbul’daki gazinocu arkadaşlarına tavsiye etmesi üzerine ümit besen istanbul’a davet edildi. tarabya’da köşem bistro’da as olarak sahne almaya başladı. burda çalışmaya başladığı süre içinde plakçı olan hemşerisi hüseyin emre tarafından beğenildi ve ahmet selçuk ilkan ve selami şahin gibi güçlü bir ekiple ilk albüm çalışmasına başladı. “şikayetim var” adlı uzunçalarını piyasaya çıkardı.

  ümit besen'in şimdiye kadar çıkmış kasetleri:

  ikimizin yerine
  dostlar sağolsun
  yikilan gurur
  bir akşam üstü
  vazgeçtim senden
  deli gönlüm
  seni seviyorum
  halk konseri
  aşk burcu
  müzikli bir masal
  bir tanesin sen
  son şarki
  gökkuşaği
  ikimiz de sevdik
  görüşürüz
  yalniz kaldik
  yağmur var gözlerimde
  hadi git
  islak mendil
  şikayetim var
  bayramin olsun

  (http://www.emreplak.com.tr/artists/umit.htm)
241 entry daha