şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
11060 entry daha
 • telefonun ilk mucidinin tahmin edilenden farklı olması. (1200 yıl öncesi?)

  telefonu kim icat etti desek, graham bell der hemen hemen herkes. ama yanlış cevap.
  konuyla biraz ilgilenenler ise esas mucidin antonio meucci isimli italyan asıllı amerikan mühendisi olduğunu söyleyeceklerdir.
  antonio, teletrofono dediği icadını 1860 yılında yayınlamak ister. ancak patent parası olan 250 doları olmadığından bunu basın aracılığı ile yapmak ister.
  yine yapamaz çünkü ingilizcesi gerçekten kötüdür ve sadece new york'taki bir kaç italyanca yayın yapan yerel gazetelerde küçük köşelerde yayınlatabilir.

  patent parasını bulamadığından projesini ve bir modeli western union telgraf şirketine yollar ve maddi destek ister. şirket yöneticileri kendisiyle görüşmek istemediği gibi modeli ve projesini geri vermez. "hacı senin proje kayboldu vallaha" derler. şaka gibi.
  bu olaydan 2 yıl sonra graham bell isimli bir zat telefon patentini alır ve ne hikmetse western union ile oldukça kazançlı bir anlaşma imzalar. bell bir anda üne ve şöhrete kavuşurken antonio yoksulluk ve meçhulluk ile ortalardan kaybolur.
  yaklaşık o dönemdeki edison ve tesla arasındaki olayları da düşününce çok garip gelmiyor aslında bu haksızlıklar.
  ancak hala esas mucidi bulmuş değiliz.
  günümüz peru bölgesinde asırlar önce yaşamış chimu medeniyetine ait bir alet hala washington'daki ulusal müzede amerikan yerlileri bölümünde yeralmaktadır.
  sesi yükseltmek için 9 santim uzunluğunda 2 huni ve bunları bir birine bağlayan 22 metre uzunluğunda sicim kordondan oluşan alet bildiğimiz telefonun gerçek atası.
  araştırmalara göre bu alet, elit sınıftan insanların yüzyüze görüşmek istemedikleri alt sınıftan insanlarla konuşmasını sağlıyordu.

  aha
  aha
24580 entry daha