şükela:  tümü | bugün
33 entry daha
 • ikinci dünya savaşı sırasında normandiya çıkarmasında da bulunmuş bir deniz piyadesinin kaleminden çıkma, kötülüğün varoluşsal nitelikte olup çocukların içindeki kötülüğün yok edilmeden yasaklarla baskılanması sonucu ortaya çıkan vahşiliğin ve cehennemin tasvirini öze inerek basitçe sunan eser.

  bir çocuk kitabı olan mercan adaları'na hikayenin unsurları yönünden oldukça benzese de hatta jack ve ralph isimleri direkt bu kitapdan alınmış olsa da tüm bunlar yazarın kasıtlı eylemlerinin sonucudur. sineklerin tanrısı bir çocuk kitabı olmamakla birlikte, felsefi yönü ağır basan varoluşsal nedenleri sorgulayan bir eserdir. kısa süreli ve popülist planları ve söylemleriyle hareket eden jack'e karşı uzun vadede geleceği kurtarma peşinde olan ralph yer alır. yazarın üzerindeki ikinci dünya savaşının etkileri ve yazarın tüm savaş boyunca gördüklerinin vahameti nedeniyle kötülük galip gelir.

  kitabın son 100 sayfasını heyecan içinde, bir çırpıda okudum. ve belki birçoklarının fark etmediğini düşündüğüm küçük detayları da söylemek istiyorum.

  adaya ölü olarak inen ve rüzgarla oraya buraya savrulan, kukla gibi davranan paraşütçü asker, ikinci dünya savaşı sırasındaki ingiliz ve amerikan paraşütçü piyadelerine bir göndermedir. paratroopers'lar ikinci dünya savaşı sırasında denenmiş ve sonucu fiyasko olmuş bir askeri manevranın kuklası olmuşlardır. havacı piyadelerin görevi düşman hatlarının arkasına iniş yapıp düşman hattını yaracak birliklere yol açmak ve takviye olmaktır. fakat sekiz bin ingiliz paraşütçü piyade askeri 1944 yılında "operation market garden" harekatıyla düşman hatlarının arkasında can vermiştir. paraşütçü piyadeler iniş sırasında genellikle görev noktasına inememişler ve birbirlerinden habersiz şekilde düşman topraklarında sayıları az şekilde yayılmışlardır. bağları kopuk bu askerlerin bazen kendi askerlerini de vurdukları olmuştur.

  ikinci olarak yazar ikinci dünya savaşından sonra yapılacak büyük üçüncü dünya savaşının sömürgeci bir devlet olan ingiltere ve sosyalist sovyet devletleri arasında olacağını kurgulamıştır. bir bakıma henüz savaş olmasa da hali hazırda dünyanın batı ve doğu yakası bu anlayış yüzünden şu an karşı karşıyadır ve yazar öngörülü bir atış yapmıştır denilebilir.

  son olarak dikkatimi çeken bir gönderme de ingiliz donanmasınadır. açıkta bekleyen ingiliz kruvazörü, çok semboliktir ve ingiliz donanmasının güçlülüğüne bir atıftır.
129 entry daha