şükela:  tümü | bugün
29 entry daha
 • aralarındaki farklara pek girmeyecek fakat geeklerin ve nerdlerin asosyallikleriyle ilgili bir sıkıntı varmış gibime geliyor bana. asosyalliğin ne anlama geldiğini ben de bilmiyor olabilirim tabi, sadece aklıma takıldı bu mevzu.

  ilgi alanları yolda karşılaştığımız rastgele kişilerin beğenilerinden bir hayli farklı olan gruplar, kendileriyle aynı alanlara ilgili duyan kişiler bulmakta daha fazla güçlük çekerler. bu kişiler çocukluk veya gençlik dönemlerinde kendilerine uygun ortamlarda bulunamıyorlarsa, haliyle insan etkileşimleri zayıf kalır ve sosyalleşmeyi öğrenemezler. bu yüzden bir süre sonra asosyalleşirler. internetin yaygınlaşması bunu bir ölçüde azaltıyor, çünkü istediğiniz ortama ulaşma imkanınız daha kolay fakat bu noktaya gelmeden önceki deneyimleri zaten kişiyi asosyalleştirebiliyor ve ilerleyen yaşlarda bunu değiştirmek daha zordur.

  eğer kişi, geek kültürüyle özdeşleştirilmiş ilgi alanlarını paylaşabileceği bir ortamdan mahrum bırakılmamışsa, en azından bu nedene bağlı bir asosyallik oluşmaz. asosyal olmayan geekler sanıldığından çok daha fazla. (bu arada ilgi alanı lord of the rings olunca bir kişiye geek denilebiliyor fakat aynı oranda otomobil ilgisi geeklik olarak görülmüyor, çünkü diğer insanlar da otomobilleri biliyor. -teknik anlamda değil, sadece hayatlarının içinde otomobil var benzer bir şekilde pembe dizileri de örnek gösterebiliriz- )

  aslında bunlar da bir nevi geeklik. fakat geekliğe dahil kabul edilmemesinin nedeni ilgi alanına giren şeyin standart sapmanın ortasındaki insanların ilgi alanlarıyla aynı olması. evet normal insan ile geek arasındaki temel farklardan biri bu aslında, ilgi alanı farkı, dolayısıyla normal insanların biraz ötekileştirmesi. geekler yukarıda anlattığım sıkıntıyı yaşamadıkları müddetçe sosyal olurlar o nedenle.

  nerdler ise ilgi alanları konusunda daha detaycı ve saplantılı oldukları için asosyal olma oranları çok yüksek. make the world go away'in örneğine yakın olacak fakat; bir geek star trek into darkness'a bayılabilir, yeni star trek filmlerini izlemiş ve sevmiş başka biriyle arkadaş olup geek muhabbet çevirebilir ama nerd olan kişi into darkness filmine sempatisi olan geek ile sosyalleşmek yerine ona gerizekalı gözüyle bakar. sosyalleşmek isteyebilir fakat saplantılı olduğu konularda farklı görüşlere sahip olan kişilere katlanamaz ve bu onu sinir bozucu yapar. dolayısıyla asosyal olmayı seçer çünkü saplantılı olduğu konu daha önemlidir.

  haa bir de geek olan kişiler the big bang theory izleyip ay ne kadar güzel, ne kadar şirin ortam derler, hatta geek arkadaşlarıyla olduğunda benzer bir ortam yaptığını düşünürler ama tbbt'nin -karikatürize edilmiş- nerdleri gibi insanlarla bir arada olmayı pek istemezler, çünkü nerdler güzelim ortamı bozar.

  edit: başlığın ilk entrysindeki tanımlamalar alakasız. whisky tanımlamaları götümden sallıyorum derken ciddiymiş.

  - nerdlerin diğer insanlara garip gelen takıntıları olmadığı yanlış tabi.

  - nerdler loser ve kaybetmeye mahkum, başarısız ve yeteneksiz denilmiş. nerd ilgi alanı olan konuda oldukça iyidir. nerd pride denilen hareketi mit'teki profesörlerden professors gerald sussman ve hal abelson başlatmışlardır. (geek pride'ı ise bir barda organize edilmiş ilk kez, sci-fi/fantasy fanları tarafından)

  "my idea is to present an image to children that it is good to be intellectual, and not to care about the peer pressures to be anti-intellectual. ı want every child to turn into a nerd - where that means someone who prefers studying and learning to competing for social dominance". gerald sussman
3 entry daha