şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
  • başlarında pol pot olan kızıl khmerler adlı partinin kral sihonouk hükümetine darbe yapmasıyla 1975 yılının nisan ayında başlayan, sonrasındaki dört yıl boyunca da dünya yakın tarihinin en kanlı ve dehşet verici olaylarının yaşandığı yüz karartıcı kırımdır. amerika şehri bombalayacak yalanı ile şehirler boşaltılmış, halk taşralara göç etmeye zorlanmıştır. kimliğini gizlememiş tüm eğitimli halk en baştan katledilmiş, kimliğini gizleyebilenler de çok geçmeden gerek kızıl khmer askerlerinin tespitiyle, muhbirleriyle, taşradaki halktan aldıkları bilgilerle neredeyse tamamı acımasızca öldürülmüş, geri kalanları da açlıktan ve hastalıktan ölmüşlerdir. dört yıl boyunca halk çalışma kamplarında günde 12-14 saat çalışmaya mecbur bırakılmıştır ve karşılığında günde bir veya iki defa pirinç lapası yiyebilmişlerdir. çalışarak kaldırılan hasadın tamamı çinden silah alabilmek için çin'e gönderilmiştir. kamboçya nüfusunun dörtte birini kaybettiği bu kanlı dört yıl ancak vietnam'ın kızıl khmer ordusunu yenmesi ve ülkeye girmesi ile son bulmuştur. bu acılara tanıklık etmiş ve sağ çıkabilen nadir insanlar da zamanında amerikaya göç ederek acılarından uzaklaşmaya çalışmışlardır.
    halen daha kamboçya'ya gidin, o içten, sıcak, samimi insanların gözlerindeki acıyı göreceksiniz. ülkede neredeyse yaşlı insan yok. olanlar da böylesine dehşet verici bir katliamın tanıkları.
    otuz yıl öncesinde yaşananların aksine, kamboçya şu anda eğitime çok önem veren bir yer haline gelmiş. ülke dünyadaki en gelişmemiş ülkelerden biri halinde ve hayatta kalma mücadelesi içler acısı. ve bunların sorumluları, yani pure khmer halkı yaratmaya çalışan, kitap okumayı yasaklayan, gözlük takanları bile kitap okumuş olabileceği için katleden, asıl khmer halkının batılı fikirlerle kirlenmemiş tarımla uğraşan eğitimsiz insanlar olduğunu düşünen ve ülkeyi özüne döndürebilmek için bu korkunç faaliyeti gerçekleştiren kızıl khmerler. ve başındaki drakula pol pot'un sözde ormanda ölümü kimsenin içini rahatlatmazken, dönemin bir çok eli kanlı generalleri halen daha ülkede yaşayabiliyor ve bir kısmı da halen daha hükümette görev alabiliyor.
    angelina jolie'nin de film yapacağı söylenen 'first they killed my father' dönemin vahşetini ayrıntılı olarak öğrenmek isteyenlere tavsiye edilir. türkiye'de başka var mı bilmiyorum ama bende bir kopyası var.
5 entry daha

hesabın var mı? giriş yap