şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
  • menderes'in hayatının en ilgi çekici noktalarından biri de 1959 yılında, içinde bulunduğu ve kıbrıs konferansı için londra'ya giden uçağın yaptığı kazadan sağ salim kurtulmasıydı. türk heyetini taşıyan bu uçak yoğun sis nedeniyle bir ormana mecburi iniş yapmak durumunda kalmış, ve aydınlatma da yetersiz olduğundan şiddetle ağaçlara çarpmıştı. menderes hafif yaralarla dışarı çıkmış, maamafih bundan birkaç dakika sonra uçak infilak etmiş ve iki bakan, onun dışında çeşitli bürokrat ve gazetecilerden oluşan on altı kişi hayatını kaybetmişti.
    anlatıyorlar ki, bu kaza o dönemlerde iyiden iyiye gözden düşmüş olan menderes'in çevresinde bir sevgi seli, bir popülarite yarattı. londra dönüşü havaalanında kendisini korkulu rüyası, ezeli muhalifi ismet inönü karşıladı, hararetle geçmiş olsun dileklerini belirtti hatta. sevgi selinin de ötesinde, suistimal edildi bu yarı mucizevi kurtuluş: menderes'in tanrı'nın elçisi, insanüstü, mistik bir varlık olduğu gibi sözler aldı yürüdü.
    sözler yürüdü, menderes kurtuldu, kurtuldu da ne oldu? yaklaşık iki buçuk yıl fazladan yaşadı, o kadar. şimdi sorulsa o kazada ölmüş olmayı tercih eder miydi, bunu merak ediyorum çok.
1587 entry daha