şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
 • masallarda anlatılan lanetli yerlerden farkı olmayan garip, kadersiz, tuhaf ada.

  adanın geçmişi çok öncelere dayanmaktadır, her nedense istanbul'a sahip olan tüm devletler adayı lanetli, kötü işlerini yapmak için kullanmışlardır. ada ilk olarak bizans
  döneminde kullanılmıştır. bizansın meşhur zindanlarından bir tanesi de bu adaya kurulmuştur. denizin ortasındaki bu mekan, bizanslılar için büyük bir korku kaynağıdır, zira adadan zindandan başka hiçbir yapı yoktur.

  bizans'ın yıkılışından sonra ada uzun seneler kullanılmamıştır. ancak osmanlı devleti'nin son dönemlerinde, kontrolün iyice padişahın elinden gittiği, otoritenin iyice sarsıldığı dönemlerde bir ingiliz kont sessiz sedasız adaya yerleşir. adadaki bizans'tan kalma zindanı restore edip, kendine bir şato yaptırır. bu dönemden adaya istanbul'dan teknelerle çeşitli kadınların götürüldüğü görülür. zira rivayete göre adamın oldukça problemli biridir. hatta öyle ki, malikanesinin zeminini bu getirttiği kadınların saçlarıyla kaplatmıştır, şatonun her yerinde tabanlar saçla döşelidir.

  bu kont öldükten sonra ada yine ıssız bir dönem geçirir. ancak cumhuriyetin ilanınından kısa bir süre sonra, ada en masum misafirini ağırlar. heybeliadalı bir balıkçı, başkasıyla evlenen sevgilisini unutmak için kendini adaya hapseder. senelerce orada yaşayıp kederini unutmaya çalıştıktan sonra o adada yaptığı küçük kulübesinde ölür.

  bundna sonra adanın kanlı günleri tekrar başlar. darbe sonrası askeri hükümet idamların merkezi olarak kısmetsiz adayı seçer. adnan menderes ve arkadaşlarının çoğu bu adada infaz edilir. daha sonra adaya istanbul üniversitesi su ürünleri fakültesi kurulduysa da, bu yapı da çok uzun ömürlü olamamıştır, sonuçta ada yine tek başına beklemektedir.

  vapurla kınalıada'ya yaklaşırken yassıada'nın siluetini görmeniz mümkündür. bizans zindanı, ya da nam-ı diğer hapishanenin yıkıntıları uzaktan da olsa görülür, adanın yalnızlığını iyice farketmenizi sağlar. dünyada kader diye bir şeyin olduğuna, hatta mekanların da kaderleri olduğuna sizi bir anlığına da olsa inandırır.
83 entry daha