şükela:  tümü | bugün soru sor
4 entry daha
  • alo 174.. yani açılımı tarım gıda ve hayvancılık bakanlığı. şuan tabi ki faaliyet göstermekte. şikayet, talep, teşekkür ve öneri kabul eden bir hat. eğer yediğiniz bir yiyecekten dolayı bir sorun yaşadıysanız, mesala; zehirlendiyseniz, yemeğin içinden kıl çıktı ise alo 174'ü arayarak firmanın adresini vererek şikayette bulunabiliyorsunuz. 1 hafta içerisinde o firma denetleniyor ve size verilen takip numarasıyla şikayetinizin sonucunu öğreniyorsunuz. yahut bu aktarlarda satılan ürünler. yani sağlık bakanlığı onaylı gibi gösterilip halka satılan ürünler, kısacası bitkisel ürünleride şikayet edebiliyorsunuz.

    bir noktaya değinmek istiyorum. tvde, nette veya herhangi bir yerde gördüğünüz sağlık bakanlığı onaylı olduğunu söylenip size verilen hiçbir bitkisel ürünü kullanmayın. çünkü; bitkisel ürünler sağlık bakanlığı onaylı değildir. sağlık bakanlığı'nın bitkisel ürünleri onaylama gibi bir yetkisi yoktur. bu yetki tarım, gıda ve hayvancılık bakanlığındadır. bitkisel ürünleri ancak ve ancak tarım bakanlığı denetiminden geçer.

    alo 174 hattına su hariç bütün gıda şikayetlerinizi yapabilirsiniz. su şikayetlerinizi ise; alo 184 sabim hattına iletebilirsiniz. su'yun seri numarası, litresi, nereden alındığı ve dolum yeri bilgilerini alo 184'e ileterek şikayetinizi edebilirsiniz.

    sen nerden biliyon bunları derseniz. meslek sırrı der geçerim.
5 entry daha